Hasta ve hemşirelerin ameliyat sonrası ağrıya ilişkin değerlendirmeleri
Assesment of patients and nurses on postoperative patient's pains
  1. Tez No: 91441
  2. Yazar: GÜLCAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hastaneler, Hemşirelik, General Surgery, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
7- ÖZET Batın ameliyatı sonrası birinci gün hastaların ve hemşirelerin ağrı değerlendirmeleri arasında farklılık olduğu düşünülerek planlanan bu çalışma, çeşitli hastenelerin genel cerrahi kliniklerinde yatan 100 hasta ve bu hastalara bakım veren 45 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların büyük bir çoğunluğunun hastaneye yatmadan önce ağrı, yarısından fazlasının ise ameliyat deneyimi olduğu; çoğunluğunun ağrı hafifletme yöntemleri hakkında bilgisinin olmadığı ve ameliyat sonrası yaşadıkları ağrıyı hemşireye rapor ettikleri, fazla analjezik almaktan korkmadıkları belirlenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim ve medeni durumlarının ağrı şiddeti değerlendirmelerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin çoğunluğunun 1-6 yıl süreyle cerrahi servislerinde çalıştıkları, günde en az 6-10 olmak üzere 26 ve daha fazla hastaya bakım verdikleri belirlenmiş; hemşirelerin yarısından fazlasının ağrı konusunda herhangi bir eğitim almadıkları gözlenmiştir. Sonuç olarak, ameliyat sonrası ağrıyı yaşayan hastalarla, bu hastalara bakım veren hemşirelerin ağrı değerlendirmelerinde önemli ölçüde farklılık olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
8-SUMMURY This study has been carried out to analyze the differences concerning the pain conceptions of the nurses and the patients who underment an abdominal operation. 100 patients were selected to be analyzed on their first postoperative day who stay in four different institutions taken care by 45 nurses of these centers. Most patients were found out to be experience pain, also having a history of an operation. They were found to have relatively laking knowledge in pain relief methods, informing the nurses about their pain and not to be concerned about taking excessive pain medication. There was no significant difference among different among different age age, sex, educational and social status in pain assessment. Most nurses were found to be employed for 1- 6 years in surgical units taking care for rninimum 6 and maximum 26 patients. Most nurses were not efficiently trained in pain. İn conclusion a significant difference was found in pain conception among the nurses who take care for the patients who suffer from pain.