Hemodiyaliz tedavisi alan bireylere uygulanan müzik terapisinin kaşıntı, kas krampları ve konfora etkisi
The effect of music therapy applied to individuals receiving hemodialysis treatment on itching, muscle cramps and comfort
  1. Tez No: 914421
  2. Yazar: SONER TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAYIR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan bireylere uygulanan müzik terapisinin bireylerin kaşıntı, kas krampları ve konfor düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tek gruplu ön test ve son test yarı deneysel desendeki bu araştırma, Aralık 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında Amasya ili Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Kliniği'nde tedavi gören, dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 39 birey ile yürütülmüştür. Bireylere 4 hafta boyunca haftada üç kez ve 30 dakikalık seanslar şeklinde müzik terapi uygulanmıştır. Araştırma verileri Hasta Tanıtım Formu, 5-D Kaşıntı ölçeği, kas krapmı ölçümü için Visual Analog Skalası, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği Versiyon II kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of music therapy applied to individuals receiving hemodialysis treatment on itching, muscle cramps and comfort levels of individuals. This study, which has a single-group pre-test and post-test quasi-experimental design, was carried out with 39 individuals who were treated at the Hemodialysis Clinic of Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital in Amasya province between December 2023 and January 2024, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Music therapy was applied to the individuals three times a week for 4 weeks in the form of 30-minute sessions The research data were collected using the Patient Identification Form, 5-D Itch Scale, Visual Analog Scale (VAS) (muscle cramp measurement), Hemodialysis Comfort Scale Version II.