Self-esteem and difficulties in interpersonal emotion regulation: Is psychological distress a mediator?
Öz saygı ve kişilerarası duygu düzenlemedeki zorluklar: Psikolojik sıkıntı bir aracı mıdır?
- Tez No: 914433
- Danışmanlar: DR. KÖKÖNYEİ GYÖNGYİ, DR. HORVATH ANDREA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eötvös Loránd University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Son literatür ışığında, uyumsuz stratejiler bağlamında IER (Duygu Düzenleme) üzerine yapılmış pek az araştırma bulunmaktadır. Ayrıca, öz saygı IER stratejileri ile ilişkilendirilmiş bir sekilde incelenmemiştir. Bu araştırma, Kişilerarası Duygu Düzenleme Zorluklar (DIRE) anketini kullanarak öz saygı, psikolojik sikinti ve içsel IER zorluklar arasındaki iliskiyi ve temel yapıyı inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Yasları 19 ile 55 arasında değişen 132 katılımcı (M=26.8, SD= 4.72) seçilmiştir. Çalışmaya 91 kadın, 73 erkek katılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of recent literature, there is little research investigating IER in the context of maladaptive strategies. In addition, self-esteem has not been studied in relation to IER strategies. This research aimed to fill this gap by investigating the relationship and the underlying construct between self-esteem, psychological distress, and difficulties in intrinsic IER, by using a Difficulties in Interpersonal Emotion Regulation (DIRE) questionnaire. 132 participants ranging from 19 to 55 years old (M=26.8, SD= 4.72) were recruited. There were 91 females, 37 males in the study.