Habur sınır kapısında aktif ağır vasıta şoförlüğü yapan bireylerde vücut farkındalığı, ağrı ve yorgunluk üzerine kinezyo bantlamanın akut etkisi
Acute effect of kinesio taping on body awareness, pain and fatigue in individuals actively heavy vehicle driving at habur border gate
- Tez No: 914437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Literatüre baktığımızda ağır vasıta kullanan bireylerde çalışma koşullarına bağlı olarak birçok kas iskelet problemleri yaşamakta, problemlere bağlı olarak bireylerde ağrı, yorgunluğa neden olmakta buda vücut farkındalığını etkilemektedir. Ağır vasıta kullanan bireylere yönelik kinezyo bantlama çalışmaların yok denecek kadar az olduğunu görmekteyizBu çalışma, kinezyo bantlamanın Habur sınır kapında aktif ağır vasıta şoförlüğü yapanbireylerdevücut farkındalığı, ağrı ve yorgunluk üzerinekinezyo bantlamanın akut etkilerini incelemeyi amaçlamıştır.Çalışmamıza toplam 60(altmış) erkek(45,53±7,53) birey dâhil edilmiştir.Çalışmada kesitsel bir yöntem benimsenmiş olup veriler yüz yüze anketler aracılığıyla toplanmıştır.Katılımcıların demografik bilgileri ve araç içi ve dışı alışkanlıklarını içeren bölümün ardından Vücut Farkındalık Anketi (VFA), Facıt Yorgunluk Ölçeği (FACIT) veOswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the literature, individuals who drive heavy vehicles experience many musculoskeletal problems depending on their working conditions, and these problems cause pain and fatigue in individuals, which affects body awareness. We see that there are almost no kinesio taping studies on individuals who drive heavy vehicles. This study aimed to examine the acute effects of kinesio taping on body awareness, pain and fatigue in individuals who are active heavy vehicle drivers at the Habur border gate. A total of 60 (sixty) male (45.53±7.53) individuals were included in our study. A cross-sectional method was adopted in the study and data was collected through face-to-face surveys. Following the section containing the participants' demographic information and in- and out-of-car habits, the Body Awareness Questionnaire (VFA), Fatigue Fatigue Scale (FACIT) and Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire were used.