Salinomisin katılmış farklı iki protein kaynağı yemin mer'ada otlayan morkaraman kuzularda besi performansı ve karkas özelliklerine etkisi
The Effect of two different salinomycine added protein sources on fattening performance of grazing morkaraman lambs
  1. Tez No: 91444
  2. Yazar: HASAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURAN BOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada mer'a+standart enerji yemi verilen Morkaraman erkek kuzularda, salinomisin ve iki farklı protein kaynağının besi performansı ve karkas özellikleri üzerindeki etkisine bakılmıştır. Araştırmada toplam 70 adet Morkaraman erkek kuzu kullanılmıştır. Denemeler, her birinde 10 hayvan bulunan 7 grup halinde yürütülmüş ve 70 gün sürmüştür. Mer'aya ilave olarak tüm gruplara enerji kaynağı olarak 400 g arpa, ayrıca 1 (kontrol), 2, 3, 4 ve 5. gruplara günlük 20 mg salinomisin verilmiş, 2 ve 3. gruplara protein kaynağı olarak günlük 100 ve 200 g pamuk tohumu küspesi (PTK), 4 ve 6. gruplara günlük 50, 5 ve 7. gruplara ise günlük 100'er gram balık unu verilmiştir. Araştırmadan deneme süresince elde edilen toplam canlı ağırlık artışları gruplarda sırasıyla 15.60, 17.00, 17.04, 16.40, 17.81, 14.97 ve 14.77 kg, ortalama günlük canlı ağırlık artışları ise sırasıyla 222.86, 242.85, 243.36, 234.29, 254.36, 213.50 ve 210.93 g olarak bulunmuş, her iki parametre bakımından gruplar arasında istatistiksel bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the effects of salinomycine and two different protein sources on fattening performance and carcass characteristic of lambs grazing on pasture and supplemented with energy. Total of 70 lambs were utilized in this study. Total of 70 lambs were randomly assigned into one of seven treatments (10 lambs per treatment). The study lasted 70 day. In addition to grazing, lambs were supplemented with 400 g/d barley while groups 1 (control), 2, 3, 4, and 5 were also given salinomycine, groups 6 and 7 were not received salinomycine supplementation. In addition, groups 2 and 3 were supplemented with 100 and 200 g/d cottonseed-meal respectively, and groups 4 and 6, and 5 and 7 were supplemented with 50 and 100 g/d fish-meal, respectively. Total live weight gains and daily live weight gains throughout the study were 15.60, 17.00, 17.04, 16.40, 17.81, 14.97 and 14.77 kg; 222.86, 242.85, 243.36, 234.29, 254.36, 213.50, and 210.93 g for groupsl, 2, 3, 4, 5, 6, and 7, respectively. Total live weight gains and daily live weight gains were similar among treatments. Hot and cold dressing percentages were 48.88, 47.76, 51.50, 50.54, 52.58, 51.04 and 48.40; 47.73, 46.88, 49.97, 49.50, 51.05, 50.18, and 46.82% for treatments, respectively.