Hasta haklarının hukuki ve tıbbi açıdan irdelenmesi
  1. Tez No: 91445
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK ÇİNKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hasta hakları; insan hak ve değerlerinin sağhk alanına yansıması, temel hak ve değerlerin, sağlık alanındaki uygulamasıdır. Kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasında, insan olmasının doğal sonucu olarak, kişilik hakları ve değerlerinin korunup gözetilmesi gerekir. Temel hak ve değerlerin sağlık alanına yansımasında, hasta lehine tanınan bu yetki ve olumlu davranışlar, aydınlanma hakkı, onay hakkı, bakım ve tedavi hakkı, mahremiyet ve özel hayat hakkı ile başvuru hakkı olarak şekillenmektedir. Hasta hakları, bir ucu açık haklardandır. Bu hakların içerik ve kapsamı, toplumun ekonomik, sosyal ve bilinç düzeyi ile alakalı olup, bu parametrelere göre gelişim ve değişim göstermektedir. Hasta haklarının gelişimi için, hasta haklarının belirtilen bu özelliği de gözetilerek hukuksal düzenlemeler yapılmalı, toplumun bilinçlenmesi gerekir. Daha da önemlisi, hasta-hekim, hasta-sağlık çalışanının işbirliği gereklidir.
Özet (Çeviri)
Patient rights, the reflection of human rights and virtues on the field of health. When a person, as a natural result of being human, gets the use of health focilities, his own rights and valvers should be protected and observed. In the reflection of basic rights and valves in the field of health, it consists the authaorization in fovour of the patient positive attitutes, the right of enlightment, the right of approvement, the right of care and treatment, personal life and the right of application. Patient rights are the ones which have some deficiescies. These rights are related with the society's social and economic and conscious level and they show some chapes and developments in occordience with these parameters. For the impovement of patient rights it's altimetely necessary to make juridical regulations and improve the conscious of the society, further more a keen coorperatior between the patient and the doctor and the patient and the health staff is needed.