Fıstık çamı (Pinus pinea) kabuklularının boyar madde adsorpsiyonunda kullanımının araştırılması
Investigation of the use of Peanut pine (Pinus pinea) shells in dye adsorption
  1. Tez No: 914451
  2. Yazar: MEHMET KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, adsorban olarak doğa dostu ve ekonomik bir malzeme olan çam fıstığı kabuğu kullanılarak sentetik atıksulardan malachite green boyar maddesinin (MG) adsorpsiyonu araştırılmıştır. Çam fıstığı (Pinus pinea) kabuklarının maksimum MG adsorpsiyon kapasiteleri pH 10'da 25.641 mg/g olarak hesaplanmıştır. SEM görüntüleri önemli düzeyde gözeneklilik göstermiş ve yüzeyde malachite green boyar maddesinin adsorpsiyonunu doğrulamıştır. Adsorpsiyondan sonra SEM sonuçları, çam fıstığı kabuklarının adsorban olarak yüzeyinin MG molekülleri tarafından kaplandığını göstermektedir. Adsorpsiyon parametrelerinin, başlangıç boya konsantrasyonunun, termodinamik parametrelerin ve pH'ın etkisi hesaplanmıştır. Sistemin Langmuir İzotermine ve yalancı ikinci dereceden kinetik modele daha iyi uyum sağladığı görülmüştür. Gibbs serbest enerji değişim değeri 6,041 Kj/mol'dür (298 K). Böylece çam fıstığı kabuklarının sentetik atık sulardan MG boyar maddesi için çevre dostu, ekonomik ve umut verici bir adsorban olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of malachite green dye (MG) from synthetic wastewater was investigated by using pine nut shell, which is an environmentally friendly and economical material, as an adsorbent. The maximum MG adsorption capacity of pine nut (Pinus pinea) shells was calculated as 25.641 mg/g at pH 10. SEM images showed significant porosity and confirmed the adsorption of malachite green dye on the surface. After adsorption, SEM results show that the surface of pine nut shells as adsorbent is covered by MG molecules. The effect of adsorption parameters, initial dye concentration, thermodynamic parameters and pH was calculated. It has been observed that the system fits better with the Langmuir Isotherm and the pseudo-second order kinetic model. The Gibbs free energy change value is 6.041 Kj/mol (298 K). Thus, it has been shown that pine nut shells can be used as an environmentally friendly, economical and promising adsorbent for MG dyestuff from synthetic wastewater.