Antikanser ilaçlar için taşıyıcı olma potansiyeline sahip nanomalzeme geliştirilmesi ve in vitro uygulamaları
Development of nanomaterial which has a potential as a carrier for anti-cancer drugs and in vitro applications
- Tez No: 914465
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan geleneksel kemoterapi bir dereceye kadar başarılı olsa da biyoyararlanımının düşük olması, yüksek doz gereksinimi, yan etkiler, düşük terapötik indeksler, spesifik olmayan hedefleme gibi önemli dezavantajları bulunmaktadır. Hedefe yönelik ilaç taşıyıcı sistemler arasında yer alan mezoporlu silika nanopartiküller (MSN'ler) ayarlanabilir partikül boyutu, geniş yüzey alanı ve multifoksiyonel yüzeyi nedeni ile, son yıllarda diğer ilaç taşıyıcılarına göre daha fazla tercih edilmektedirler. Bu çalışmada, kanser hücreleri yüzeyinde farklanan lektin bileşimindeki yapısal ve tip farklılıklarından dolayı çeşitli şeker ligandları (mannoz,galaktoz,laktoz), kanser hücrelerini hedeflemek için seçildi ve MSN'ler bu şeker ligandlarıyla modifiye edildi. MSN'lerin karakterizasyonunda Dinamik Işık Saçılımı (DLS) ve Zeta Potansiyel, Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X-Işını Spektrometresi (SEM/EDS) ve Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektrometresi (FTIR) ile analizler yapıldı. Antikanser ilaç olan ibrutinib MSN'lere yüklendi ve ilaç salım çalışmaları gerçekleştiirldi. Daha sonra MCF-7 hücre hattı ile in vitro sitotoksisite çalışmaları yapıldı. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, ilaç yüklenen şeker ile modifiye edilmiş ve edilmemiş MSN'ler, serbest ilaca kıyasla kanser hücrelerine karşı artan toksik etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although conventional chemotherapy, which is frequently used in cancer treatment, is successful to some extent, it has significant disadvantages such as low bioavailability, high dose requirement, side effects, low therapeutic indices, and non-specific targeting. Mesoporous silica nanoparticles (MSNs), one of the targeted drug carrier systems, have been preferred more than other drug carriers in recent years due to their tunable particle size, large surface area, and multifunctional surface. In this study, various sugar ligands (mannose, galactose, lactose) were selected to target cancer cells. MSNs were modified with these sugar ligands due to structural and type differences in the lectin composition on the surface of cancer cells. MSNs were characterized by Dynamic Light Scattering (DLS) and Zeta Potential, Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (SEM/EDS) and Fourier Transform Infrared Spectrometry (FTIR). The anticancer drug ibrutinib was loaded into MSNs and drug release studies were performed. Then in vitro cytotoxicity studies were conducted with MCF-7 cell line. When the results obtained were evaluated, drug-loaded sugar-modified and unmodified MSNs showed increased toxic effects against cancer cells compared to free drugs.