Akciğer adenokarsinom olgularında doku, likit biyopsi ve ekshale soluk kondensat örneklerinde EGFR, BRAF, KRAS ve NRAS gen mutasyonlarının real tıme pcr yöntemiyle saptanması ve karşılaştırılması
Detection and comparison of EGFR, BRAF, KRAS and NRAS gene mutations in tissue, liquid biopsy and exhaled breath condensate samples in lung adenocarcinoma cases by real time pcr method
- Tez No: 914468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORTAÇ ONMUŞ, DOÇ. DR. ASLI TETİK VARDARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda moleküler onkolojideki gelişmelerle birlikte, Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri'nin bir alt tipi olan Adenokarsinom tanısı almış hastalarda moleküler belirteçlere dayalı hedefe yönelik tedavilerde ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarının bir gereği olarak, sürücü mutasyonları ile tüm ileri, muhtemel ve kesin tanı almış hastaların taranması standart bir prosedür olarak kabul edilmiştir. EGFR, BRAF, KRAS, ALK, ROS1 mutasyonları hedefe yönelik tedavi seçeneklerini belirlemek için rutin prosedürün bir parçası haline gelmiştir. Moleküler testler genellikle bronkoskopik küçük biyopsi veya görüntü rehberliğinde ince iğne aspirasyon örnekleri kullanılarak yapılır. Doku biyopsileri oldukça invaziv prosedürlerdir, bu nedenle hasta için rahatsız edicidir, maliyetlidir, kolayca tekrarlanamaz ve komplikasyonlara neden olabilir. Genel amaçlarımız, akciğer kanserinin moleküler tanısında ekshale edilen nefes kondensat örneklerinden alınan cfDNA'da (Hücresiz DNA – Cell Free DNA) EGFR, BRAF, KRAS ve NRAS mutasyonlarını tespit etmek ve sonuçları sıvı ve doku biyopsi örnekleriyle karşılaştırmaktır. Son olarak, bu yeni yöntemi rutin klinik uygulamalara taşımaya çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
With the developments in molecular oncology in recent years, advances have been made in targeted therapies based on molecular markers in patients diagnosed with Adenocarcinoma, a subtype of Non-Small Cell Lung Cancer. As a requirement of these targeted treatment approaches, screening of all advanced, probable and definitively diagnosed patients by driver mutations has been accepted as a standard procedure. EGFR, BRAF, KRAS, ALK, ROS1 mutations have become part of the routine procedure for determining targeted therapy options. Molecular tests are usually performed by using a bronchoscopic small biopsy or image-guided fine-needle aspiration samples. Tissue biopsies are rather invasive procedures, thus they are uncomfortable for the patient, costly, not easily repeated, and can create complications. Our general aims are to detect EGFR, BRAF, KRAS, and NRAS mutations in cfDNA from exhaled breath condensate samples in the molecular diagnosis of lung cancer, and to compare the results with the liquid and tissue biopsy samples. Finally, we try to bring this new method into practice in routine clinical applications.