Dijital liderlik ve presenteeism ilişkisinde dijital dönüşümün aracı rolü: Uzaktan çalışanlar üzerine bir araştırma
The Mediating role of digital transformation between digital leadership and presenteeism: A Study on remote workers
  1. Tez No: 914467
  2. Yazar: YUSUF OKTAY ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DOĞANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital liderlik, presenteeism ve dijital dönüşüm arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve dijital liderlik ile presenteeism arasındaki ilişkide dijital dönüşümün aracı rolünün olup olmadığının tespit edilmesidir. Presenteeism kavramını“işin başında var olamamak”tanımıyla incelemek amacıyla araştırmanın evreni İstanbul merkezli bankalara bağlı olarak görev yapan uzaktan banka çalışanları olarak belirlenmiştir. Evrenin sayısına ait net bir veriye ulaşılamamıştır. Ancak, evren sayısının bilinmediği durumlarda, evren çok büyük olsa bile %95 güvenilirlik ve %5 hata payıyla birlikte 384 kişiye ulaşmak evreni temsil etmek için yeterli görülmektedir (Erdoğan & Yazıcıoğlu, 2004). Bu doğrultuda İstanbul merkezli bankalara bağlı olarak görev yapan gönüllü 455 uzaktan banka çalışanıyla online olarak anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler neticesinde analizlerde kullanılabilecek nitelikte olan 413 (n=413) anket elde edilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 paket programlarıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, algılanan dijital liderliğin presenteeism üzerinde negatif yönlü kısmi bir etkiye, dijital dönüşüm üzerinde ise pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Dijital dönüşümün presenteeism üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi bulunduğu da bulgulanmıştır. Araştırmanın ilgi çekici bir diğer sonucu ise dijital liderliğin presenteeism üzerinde negatif yönlü ve kısmi bir etkiye sahip olmasına karşın, dijital dönüşümün aracılık etkisiyle birlikte bu etkinin anlamlı ve pozitif bir yöne evrilmesidir. Uzaktan çalışanlara yönelik çalışmalarda son yıllarda artış olmasına rağmen literatürde dijital liderlik-presenteeism ilişkisinin ve bu ilişkide dijital dönüşümün aracı rolünün incelenmediği gözlemlenmiştir. Araştırmanın bu açıdan literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between digital leadership, presenteeism and digital transformation and to determine whether digital transformation has a mediating role in the relationship between digital leadership and presenteeism. In order to examine the concept of presenteeism with the definition of“not being present at work”, the population of the study was determined as remote bank employees working in Istanbul-based banks. No clear data on the number of the population could be reached. However, in cases where the number of the population is unknown, even if the population is very large, reaching 384 people with 95% reliability and 5% margin of error is considered sufficient to represent the population (Erdoğan & Yazıcıoğlu, 2004). Accordingly, an online survey was conducted with 455 volunteer remote bank employees working in Istanbul-based banks. As a result of the evaluations, 413 (n=413) questionnaires that could be used in the analysis were obtained. The data obtained from the questionnaires were analyzed with SPSS 22.0 and AMOS 24.0 package programs. According to the results of the analysis, it was determined that perceived digital leadership has a negative partial effect on presenteeism and a positive and significant effect on digital transformation. It was also found that digital transformation has a positive and significant effect on presenteeism. Another interesting result of the study is that although digital leadership has a negative and partial effect on presenteeism, this effect evolves into a significant and positive direction with the mediating effect of digital transformation. Although there has been an increase in studies on remote workers in recent years, it has been observed that the relationship between digital leadership and presenteeism and the mediating role of digital transformation in this relationship have not been examined in the literature. It is thought that the research will contribute to the literature in this aspect.