Karşılaştırmalı olarak Osmanlı ve Türk hukukunda hırsızlık suçunun tamamlanması
Complementing the crime of theft in Ottoman and Turkish laws comparatively
- Tez No: 914532
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hırsızlık var olan tüm hukuk sistemlerince yasaklanmış olan bir fiildir. İnceleme konumuz mukabilinde Osmanlı Devleti'nin İslami hukuk çerçevesinde şekillenmiş olması dolayısıyla hırsızlık suçunun İslam hukukunda yerini irdelememiz gerekmiştir.Çalışmamızın amacı, Osmanlı ve Türk hukukunda suçun tamamlanma aşamalarının ve suçun tamamlanamaması teşebbüs aşamasında kalması durumunun, teşebbüsün oluşma şartlarının irdelenmesi ve hırsızlığa teşebbüsün her iki hukuk sistemi bağlamında mukayeseli olarak ele alınmasıdır. Günümüz ve Osmanlı hukuku teşebbüs bahsinin hırsızlık suçunun cezalandırılması bahsinde niteliğinin eksik ve yeterli yönleriyle kıyaslanarak detaylıca ele alınmasıdır. Hırsızlık suçuna teşebbüsten vazgeçmenin her iki hukuk sistemi bağlamında niteliğinin benzer şekilde mukayeseye tabi tutulmasıdır. Araştırmada her iki hukuk sistemi arasındaki mukayese neticesinde hırsızlık suçuna teşebbüs bahsi özelinde suçun tamamlanamaması durumunda verilen cezaların eksikliği veya yeterliliği tespit edilmiş olacaktır. Teşebbüsten vazgeçme hususunda bu durumun cezalandırmayı ne derece etkilediği ve mevcut hukuk sistemi ile Osmanlı hukukunun böyle durumlarda cezalandırmada izlediği yolun eksikliği veya yeterliliği tespit edilmiş olacaktır. Yaptığımız tez çalışmasında nitel veri analizinde kaynakçada belirttiğimiz üzere birçok Yüksek Lisans Tezi ve birçok Doktora Tez'inden faydalanılmıştır. Bu tezlere Necmettin Erbakan Üniversitesi online kütüphanesi üzerinden YÖK TEZ veri tabanından ulaşılmıştır. Nitel veri analiz türlerinden betimsel analiz kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theft is an act that is prohibited by all existing legal systems. In line with our subject, we had to examine the place of theft crime in Islamic law, since the Ottoman Empire was shaped within the framework of Islamic law.The aim of our study is to examine the completion stages of the crime and the failure to complete the crime at the stage of attempt, the conditions of the formation of the attempt and the attempt to theft in the context of both legal systems in Ottoman and Turkish law. Today's and Ottoman law attempt is to be discussed in detail by comparing it with its deficient and sufficient aspects in the subject of punishment of theft crime. It is a similar comparison of the quality of renunciation of attempting to commit theft in the context of both legal systems. As a result of the comparison between the two legal systems in the research, the lack or adequacy of the penalties given in case the crime cannot be completed will be determined in the case of the attempt to commit theft crime. It will be determined to what extent this situation affects the punishment in terms of giving up the attempt, and the lack or adequacy of the current legal system and the way that the Ottoman law follows in punishment in such cases.In our thesis study, as we mentioned in the bibliography, many Master's Theses and many Doctoral Theses were used in qualitative data analysis. These theses were accessed from the YÖK TEZ database through the online library of Necmettin Erbakan University. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis types, was used.