Özel eğitim uygulama okullarındaki müzik ve oyun dersinin öğrenciler üzerindeki etkileri
The effects of music and play lessons in special education practice schools on students
- Tez No: 914537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Özel Eğitim Uygulama Okullarındaki Müzik ve Oyun dersinin öğrenciler üzerindeki etkilerinin paydaş görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik yaklaşımın kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu Konya ilindeki Özel Eğitim Uygulama Okullarının II. ve III. Kademesinde görev yapan on müzik öğretmeni, on beş özel eğitim öğretmeni, beş okul rehber öğretmeni, dört okul müdürü ile çocukları bu okullarda öğrenim gören altı öğrenci velisi oluşturmuştur. Betimsel analiz tekniğinin işe koşulduğu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda müzik ve oyun dersinin öğrencilerin bilişsel gelişimlerine kolay, kalıcı, hızlı öğrenme açısından destek olduğu, hafıza kullanımlarına ve problem çözme becerilerine katkı sunduğu, komut alma, yönerge takibi ve odaklanma gibi alanlarda gelişimlerinin desteklendiği paydaş görüşleri neticesinde tespit edilmiştir. Sosyal alanda özgüven gelişimi, duygu kontrolü, çevreye uyum ve topluma aidiyet gibi konuların yanında iş birliği içinde çalışmalarda uyum gösterebilmelerine müzik ve oyun dersinin katkı sunduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin psikomotor alanda ince ve kaba kas gruplarındaki gelişimlerine destek olunmasının yanı sıra denge ve refleks gelişimlerinin olumlu yönden etkilendiği belirtilmiştir. Öğrencilerin problemli davranış sağaltımında dersin öğrencileri sakinleştirmesi, odak noktasını değiştirmesi, kaygı ve stresi azaltması yönünden faydalı olduğu ortaya koyulurken öğrencilerin olumlu davranış kazanımlarına da katkı sunduğu belirtilmiştir. Paydaşlar dersten beklentilerini ve neler sunabileceğini sıraladıklarında bilişsel, sosyal, iletişim becerisi ve davranış sağaltımına daha verimli şekilde katkı sunulmasını söylemişlerdir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler ışığında katılımcılara müzik öğretmenlerinin lisans döneminde özel eğitim alanında daha yetkin yetiştirilmesi, stajlarının özel eğitim okullarında yapılması, dijital yardımcı platform oluşturulması, işitsel ve görsel materyal geliştirilmesi, ders kitabının orta ağır zihinsel öğrencilerin seviyelerine uygun olarak düzenlenmesi, müzik öğretmenlerinin günlük yaşam becerilerini ön planda tutması ve disiplinler arası işbirliğinde bulunması, müzik zümre toplantılarının sadece özel eğitim müzik öğretmenlerince yapılması gerektiği önerilmektedir. Ayrıca müzik derslerine I. Kademeden itibaren müzik öğretmenin girmesi gerektiği ile ilgili bakanlığa görüş yazısı yazılması, özel eğitime yeni atanan müzik öğretmenlerine oryantasyon eğitimi verilmesi, müzik zümre öğretmenlerince oluşturulacak etkinlik, yöntem ve teknik uygulamalarının sosyal ağ üzerinden paylaşımlarda bulunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of music and play lessons on students in Special Education Practice Schools in line with stakeholder views. Ten music teachers, fifteen special education teachers, five school counselors, four school principals, five school counselors, four school principals and six parents of students whose children study at these schools were included in the study group of the research in which the phenomenological approach, one of the qualitative research methods, was used. The descriptive analysis technique was employed and the data were collected through a semi-structured interview form. As a result of the study, it was determined as a result of stakeholder opinions that music and game lessons support students' cognitive development in terms of easy, permanent and fast learning, contribute to their memory usage and problem solving skills, and support their development in areas such as command taking, instruction following and focusing.In the social field, it was stated that music and game lessons contributed to the development of self-confidence, emotional control, adaptation to the environment and belonging to the society, as well as their ability to adapt in cooperative work. In the psychomotor field, it was stated that the students' balance and reflex development were positively affected as well as supporting their development in fine and gross muscle groups. While it was revealed that the course was beneficial in terms of calming the students, changing the focus point, reducing anxiety and stress in the treatment of problematic behaviors, it was also stated that it contributed to the positive behavioral gains of the students. When the stakeholders listed their expectations from the course and what it could offer, they said that it could contribute to cognitive, social, communication skills and behavior improvement more efficiently.In the light of the data obtained as a result of the study, the participants suggested that music teachers should be trained more competently in the field of special education during their undergraduate education, their internships should be done in special education schools, a digital auxiliary platform should be created, audio and visual materials should be developed, the textbook should be arranged in accordance with the levels of students with moderate to severe mental retardation, music teachers should prioritize daily life skills and cooperate across disciplines, and music department meetings should be held only by special education music teachers. In addition, it was suggested that an opinion letter should be written to the ministry about the need for music teachers to teach music lessons from the first level, orientation training should be given to newly appointed music teachers in special education, and the activities, methods and techniques to be created by the music department teachers should be shared on social networks.