Bire bir özel İngilizce derslerinde yapay zekâ teknolojisinin geliştirilmiş kullanımını keşfetmek: Bir öz inceleme araştırması
Exploring the enhanced utilization of AI technology in one-to-one private English language lessons: A self-study research
- Tez No: 914538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EDA ERCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, kendi uygulamalarım üzerinden yapay zekâ araçlarını bire bir özel İngilizce derslerinde daha verimli ve etkili kullanma yollarını öz-inceleme yöntemiyle araştırmaktır. Nitel araştırma desenlerinden bireysel araştırma deseni kullanılarak, daha derinlemesine bir çalışma hedeflenmiştir. Araştırma, dört hafta boyunca haftada birer ders şeklinde üç özel ders öğrencisi ile planlı bir şekilde yürütülmüştür. Katılımcılar 6 kişiden oluşmaktadır; araştırmacının kendisi, iki öğretmen ve üç öğrenci. Öğrenciler farklı liselerde eğitim gören iki kız ve bir erkek 9. sınıf öğrencisidir. Bu öğrencilerin farklı eğitim geçmişlerine sahip olmaları, çalışmanın kapsamını ve sonuçlarını zenginleştirmiştir. İki öğretmen katılımcı ise en az on beş yıllık mesleki deneyime sahip ve aynı zamanda özel dersler de veren tecrübeli eğitimcilerdir. Bu eğitimciler, araştırmanın eleştirel arkadaşları olarak katkıda bulunmuşlardır. Haftada bir kez belirli bir günde bir araya gelinen öğrencilerle, her derste en az bir yapay zekâ aracı kullanılarak oluşturulan ders planları uygulanmıştır. İngilizce eğitiminde kullanılabilecek 17 yapay zekâ aracı tecrübe edilmiş olup, kullanım kolaylığı ve ücretsiz sürümlerinin yeterli oluşu sebebiyle bunların içinden 7 tanesi (ChatGPT, Bing AI, Gencraft, Duo Lingo, Elsa Speak, SpeechAce ve Natural Reader) tercih edilmiştir. Bu araçların her biri, ders planlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında belirleyici bir rol oynamıştır. Veri kaynağı olarak kendimin ve eleştirel arkadaşlarımın yaşam öykülerimizdeki eğitim ve teknolojinin yerini anlattıkları kısımlar, her dersin sonunda tutulan günlükler, dersin en keyifli, en zorlayıcı anlarını ve daha etkili yöntemlerin neler olabileceğini sorgulayan yansıtıcı günlükler, eleştirel arkadaşların gözlem günlükleri ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen yapay zekâ ve İngilizce eğitimi hakkındaki öğrenci görüşleri kullanılmıştır. Verilerin analizi, anlatı tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Bu teknik sayesinde, toplanan veriler daha anlamlı hale getirilmiştir. Anlatı tekniği, verilerin sistematik bir şekilde ele alınmasını ve araştırmanın bütüncül bir perspektiften incelenmesini sağlamıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yapay zekâ teknolojisi İngilizce öğretiminde hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ilgisini çeken ve derslere canlılık kazandırabilen araçlardan oluşmaktadır. Yapay zekâ teknolojisinin etkili kullanımı, İngilizce eğitiminin vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer almaya aday konumundadır. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, yapay zekâ araçlarının İngilizce eğitiminde etkili bir şekilde kullanılması gerektiği, öğretmenlerin bu teknolojiyi kullanmaya hazır ve istekli olmalarının ders kalitesini artıracağı tespit edilmiştir. Ayrıca, Z kuşağı dijital yerli öğrencilerin yapay zekâ teknolojisi araçlarına hızla uyum sağlayarak kendilerini geliştirebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the ways of using artificial intelligence tools more efficiently and effectively in one-to-one private English lessons through my own practices by using a self-study research method. A more in-depth study was aimed by using a self- study design, one of the qualitative research designs. The research was conducted in a planned manner with three tutoring students in one lesson per week for four weeks. The participants consisted of 6 people; the researcher herself, two teachers and three students. The students were two female and one male 9th graders from different high schools. The fact that these students had different educational backgrounds enriched the scope and results of the study. The two teacher participants were experienced educators with at least fifteen years of professional experience who also give private lessons. These educators contributed as critical friends of the study. The students met once a week on a specific day, and lesson plans created using at least one AI tool were implemented in each lesson. 17 artificial intelligence tools that can be used in English language teaching were experienced and 7 of them (ChatGPT, Bing AI, Gencraft, Duo Lingo, Elsa Speak, SpeechAce and Natural Reader) were preferred due to their ease of interface and sufficiency of free versions. Each of these tools played a decisive role in the preparation and implementation of the lesson plans. Data sources included parts where the researcher and critical friends described the place of education and technology in their life stories, diaries kept at the end of each lesson, reflective journals questioning the most enjoyable and challenging moments of the lesson and what could be done differently and more effectively, observation diaries written by critical friends, and student opinions about artificial intelligence and English education obtained through semi-structured interviews with students. The data were analyzed using the narrative technique. This technique made the collected data more meaningful. The narrative technique ensured the systematic handling of the data and provided a holistic perspective to the study. According to the research results, artificial intelligence technology consists of tools that attract both teachers' and students' attention and add liveliness to lessons in English teaching. The effective use of artificial intelligence technology is likely to be among the indispensables of English education. Based on the results of the study, it has been determined that artificial intelligence tools should be used effectively in English education and that teachers' readiness and willingness to use this technology will increase lesson quality. Moreover, it was found that Generation Z digital native students can quickly adapt to artificial intelligence technology tools and improve themselves.