Atatürk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin üreme sağlığı konusundaki bilgi düzeyleri
The Level of repreductive health knowledge of the students at Atatürk University
- Tez No: 91454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN İNANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
IX ÖZET Bu araştırma, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin üreme sağlığı hakkındaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını saptamak amacıyla kesitsel nitelikte planlanıp uygulanmıştır. Araştırmanın eyrenini Atatürk Üniversitesi'nin 13 faküfte ve yüksek okulunda gündüz öğrenim gören 17850 lisans ve ön lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu fakülte ve yüksek okullardan örneklem grubuna alınacak öğrencilerin bölümleri kura yöntemi ile saptanarak, %3.92 oranına denk gelen 700 öğrenci basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Ancak araştırma bu öğrencilerin 673'ü üzerinde uygulanmıştır. Veriler anket formu ile toplanmış ve SPSS paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencilerin %48'inin üreme sağlığı kavramını önceden duyduğu, %64.7'sinin üreme sağlığı hizmetlerinin nerelerde verildiğini bilmediği, %89'unun üreme sağlığı hizmetlerinden yaralanmadığı, %56'sının üreme sağlığı ile ilgili bilgi almak için sağlık personelini tercih ettiği, %85.9'unun daha önce üreme sağlığı ile ilgili hiçbir eğitim almadığı, %88'inin üreme sağlığı ile ilgili eğitim almak istediği, %59.3'ünün bu eğitimin lise eğitimi sırasında verilmesini uygun buldukları saptanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formları, cevaplanması bilgi gerektiren sorular yönünden tekrar değerlendirilmiş ve 78 puan üzerinden öğrencilerin ortalama bilgi puanları hesaplanmıştır. Öğrencilerin okudukları fakültere göre en yüksek bilgi puanını hemşirelik yüksek okulu (63.5), en düşük bilgi puanını mühendislik fakültesi (29.2); mezun olduğu lise türüne göre en yüksek bilgi puanını Anadolu lisesi mezunları (42.4), endüşük bilgi puanını imam-hatip lisesi mezunları (35.7); doğum yerine (bölgeler itibarı ile) göre en yüksek bilgi puanını Ege bölgesinde doğanlar (41), en düşük bilgi puanını Karadeniz bölgesinde doğanlar (35.6); cinsiyete göre kızların bilgi puanı (39.3), erkeklerin bilgi puanı (34.3) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned and carried out sectionaly, in order to determine the level of awareness of the students at Atatürk University about reproductive health and to observe their attitudes regarding it. The study covered 17850 daytime students studying at 13 different faulties colleges. The departments from which students would be included for type selection group were determined by ballots and 700 students each group of- whom formed 7,92% of the total population of each faculty were selected by random sampling method. However, the research was applied on 673 of them. The data were collected by means of questionnaire forms and evaluated by SPSS packet program. It was determined of the end of the research that 48% of the students had previously heard of the reproductive health concept, 84,7%did not know where services for the reproductive health were offered, 89% did not get use of these services, 56% preferred to get related information from health service personnel, 85,9% had received no education about it before, 88% wished to receive education about it, and 59,3% found it proper that this education be offered during high-school education. The questionnaires used in the research were re-evaluated in terms of questions requiring knowledge while answering, and the mean knowledge points of the students were found being based on 78 as full point. In terms of knowledge the distribution of the points were found to be regarding the faculty day have been attending 63,5 as the highest for nursery college students, 29,2 as the lowest for engineering faculty students; according to the high-school may graduated from 42,4 as the highest for Anatolian High School graduates and 35,7 as the lowest for Moslem Religion High School graduates; in terms of place of birth (considering geographical distributional regions) 41 as the highest for those who were born in The Aegean Region, and 35,6 as the lowest for those who were born in the Black Sea Region; and finally according to sex 39,3 as the highest for girls and 34,3 as the lowest for boys.