Dijitalleşen çağda sanatın yapısındaki değişim
Change in the structure of art in the digitalizing age
- Tez No: 914552
- Danışmanlar: PROF. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, teknolojinin gelişmesi sonucu resim sanatındaki başlangıcından günümüze kadar değişim ve gelişimler incelenmektedir. Dijitalleşme sonucu üretim ve aktarımına kadar birçok aşamasında evrilen resim sanatı değişen estetik diliyle yapısal ve biçimsel gelişimi ele alınmıştır. Çalışmada bu gelişimler çıkış noktası sayılabilecek çalışmalar ve akımlardan günümüz sanatçılarının yaptıkları çalışmalara kadar incelenmiştir. Bu çalışmada dijital sanatın değişen ve yeniden şekillenen biçim ve üslup gibi kavramların analizi yapılmıştır. Değişen sanat algısı, insan yaşamıyla bütünleşerek bir parçası haline gelmesi ve maddi formlara bürünmesi gibi konular aktarılmaktadır. Sanatın artık verilere büründüğü galeri ve müzelerin evrilerek ortamsız hal alabildiği yeni dünya algısında sanatın yönü ve bürüne bileceği kimlik sorgulanmaktadır. Geliştirilen yeni teknik ve malzeme olanaklarıyla gözün görme biçimleriyle algı üzerinde değişiklikler örnekleme alının çalışmalar yoluyla incelenmektedir. Sanal gerçeklik, Arttırılmış gerçeklik, Karma gerçeklik, Yapay zekâ, Nft gibi güncel sanal sanatın, resim sanatı üretim araçları biçiminin, galeri ve müze anlayışındaki değişimlerine kadar ele alınmaktadır. Yeni medya sanatında yeniden yorumlanan hız, zaman ve mekân algısı, değişen sanat eseri ve izleyici arasındaki yeni etkileşim biçimi araştırılarak örnekleme alınan çalışmalar yoluyla incelenmiştir. Değişen sanat algısı, insan yaşamıyla bütünleşerek bir parçası haline gelmesi ve maddi formlara bürünmesi gibi konular aktarılmaktadır. Sanatın artık verilere büründüğü galeri ve müzelerin evrilerek ortamsız hal alabildiği yeni dünya algısında sanatın yönü ve bürünebileceği kimlik sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the changes and developments in painting, from its origins to the present day, as a result of technological advancements, are examined. The structural and formal development of painting, which has evolved with a changing aesthetic language through various stages from production to transfer due to digitalization, has been addressed. The study reviews works and movements that can be considered starting points for these developments, as well as the works of contemporary artists. This study analyzes concepts such as the transformation and reshaping of form and style in digital art. Topics like the changing perception of art, its integration with human life to become a part of it, and its material forms are discussed. The study questions the identity that art might adopt in the new world perception, where art, as it turns into data, is exhibited in virtual environments instead of physical galleries and museums. Changes in the perception of seeing and perceiving due to new techniques and materials developed are analyzed through sample studies. Topics such as virtual reality, augmented reality, mixed reality, artificial intelligence, and NFTs are addressed, including their impact on painting as current digital art production tools and the changes they bring to the forms of galleries, museums, and art understanding. In new media art, topics like the reinterpretation of the perception of speed, time, and space, the interaction between the changing artwork and the audience, and the effects of these interactions are researched and analyzed through selected case studies. Discussions include how the changing perception of art integrates into human life, becomes a part of it, and takes material forms. It also examines how art, turning into data, adapts to the perception of a new world and questions the direction and identity that art may take in such a context..