Iş yeri stresi ile tükenmişlik arasındaki ilişkide düzenleme odağının düzenleyici etkisi
The moderating effect of regulatory focus on the realationship between workplace stress and burnout
  1. Tez No: 914551
  2. Yazar: NAİLA ETEMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE TUĞBA EROL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması, iş yeri stresi ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide düzenleme odağının düzenleyici etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İş yeri stresi, çalışanların sağlık, performans ve genel refahını olumsuz etkileyebilen önemli bir faktördür. Tükenmişlik ise sürekli stresle başa çıkmaya çalışan bireylerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu tezde, iş yeri stresinin tükenmişlik arasındaki ilişkiyi belirlemek ve düzenleme odağının bu ilişkiyi nasıl düzenlediğini ortaya koymak için nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, farklı mesleklerde görev yapan çalışanlardan oluşmaktadır ve toplam 250 kişi bu araştırmada yer almıştır. Veri toplama araçları olarak iş yeri stresi ölçeği, tükenmişlik ölçeği ve düzenleme odağı ölçeği kullanılmıştır. Korelasyon analizi ve çoklu regrasyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgulara göre iş yeri stresi ile tükenmişliğin duygusal tükenme boyutu arasında pozitif bir ilişki vardır ve düzenleme odağının yönelim boyutu bu ilişkiyi düzenlemektedir. Yönelim düzenleme odağı yüksek olan bireylerde iş yeri stresi ile duygusal tükenme arasındaki ilişkinin daha zayıf olduğu tespit edilmiştir. Bu tez çalışması, iş yeri stresi ve duygusal tükenme arasındaki ilişkinin anlaşılmasına ve çalışanların sağlık ve refahını iyileştirmek için müdahale stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, düzenleme odağı ve diğer faktörlerin bu ilişkideki rolünü daha ayrıntılı olarak inceleyen ileri araştırmalara yol gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the moderating effect of regulatory focus on the relationship between workplace stress and burnout. Workplace stress is a significant factor that can negatively impact employees' health, performance and overall well-being. Burnout is a common condition in individuals who are constantly trying to cope with stress. This thesis used quantitative research methods to determine the impact of workplace stress on burnout and to reveal how regulatory focus moderates this relationship. The participants of the study consisted of employees from various occupations and a total of 250 participants took part in this research. The workplace stress scale, burnout scale and regulatory focus scale were used as data collection tools. Data were analyzed using statistical methods such as correlation analysis and multiple regression analysis. Results showed that there is a positive relationship between workplace stress and the emotional exhaustion dimension of burnout and that promotion regulatory focus moderates this relationship. It has been found that the relationship between workplace stress on emotional exhaustion is weaker in individuals with a high promotion regulatory focus. This thesis study contributed to the understanding of the relationship between workplace stress and emotional exhaustion and the development of intervention strategies to improve the health and well-being of employees. Suggestions for further research examining the role of regulatory focus and other factors in this relationship is presented in the discussion section in more detail.