Ortaokul öğrencilerinin sosyal sermaye ve öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examining the social capital and self-efficacy levels of secondary school students
  1. Tez No: 914581
  2. Yazar: AYŞE KARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET HAŞIL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, ortaokul kademesinde öğrenim gören öğrencilerin sosyal sermaye ile öz yeterlilik düzeylerini farklı değişkenlerle incelemeyi ve sosyal sermaye ile öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ilinin çevre ilçesi olan Yenişehir'de bulunan ortaokul düzeyindeki okullar oluşturmaktadır. 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin tamamı araştırma kapsamındadır. Evrende bulunan okullardan 1'i özel okul, 11'i devlet okulu olup toplamda 12 okul bulunmaktadır. Okullardan 2'si İmam Hatip ortaokulu, diğerleri ise normal ortaokuldur. Köy ve merkezde bulunmalarına göre dağılımı ise 4 köy okulu, 8 merkez okulu şeklindedir. Ayrıca, sosyoekonomik çevre olarak düşük, orta ve yüksek gelirli bölgelerde bulunan okullar yer almaktadır. Örneklem sayısı 1063 olup, öğrencilerin 513'ü erkek, 550'si kızdır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak ölçekler aracılığıyla veri toplanmıştır. Kullanılan ölçekler, Ortaokul Öz Yeterlilik Ölçeği ve İlköğretim İkinci Kademe Öğrencileri Sosyal Sermaye Ölçeğidir. Uygulanan ölçek sonuçları istatistiksel olarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin orta düzeyde sosyal sermaye algısına sahip olduğu ve yüksek düzeyde öz yeterlik algısına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social capital and self-efficacy levels of secondary school students with different variables and to reveal the relationship between social capital and self-efficacy levels. The population of the research consists of secondary schools in Yenişehir, the peripheral district of Bursa province, in the 2023-2024 academic year. All 5th, 6th, 7th and 8th grade students were included in the study. Among the schools in the population, 1 is a private school, 11 are public schools and there are 12 schools in total. Two of the schools are Imam Hatip middle schools and the others are normal middle schools. The distribution according to their location in the village and center is 4 village schools and 8 center schools. In addition, the socioeconomic environment includes schools located in low, middle and high income regions. The sample size was 1063, of which 513 were boys and 550 were girls. Quantitative research methods were used, and data were collected through scales. The scales used are the Middle School Self-Efficacy Scale and the Social Capital Scale for Primary School Second Cycle Students. The results of the applied scales were analyzed statistically and evaluated. The research found that the students have a moderate level of social capital perception and a high level of self-efficacy perception.