Türk hukukunda gizlilik sözleşmeleri
Confidentiality agreements in Turkish law
- Tez No: 914595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI UÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türk hukuk uygulamasında gittikçe yaygınlaşmaya başlayan gizlilik sözleşmeleri, iki veya daha fazla taraf arasında akdedilen ve bir veya birden fazla tarafa gizli bilgileri açıklamama ve gizli tutma yükümlülüğü yükleyen bir sözleşme tipidir. Bu sözleşmenin asıl amacı, gizli olduğu belirlenmiş bilgilerin sözleşme kapsamında korunmasını sağlamaktır. Bu amaca ise yükümlülüğün ihlali halinde doğacak sonuçlara ilişkin yükümlülükler ile ulaşılmaktadır. Söz konusu sözleĢme tipini incelediğimiz çalışmamızda, Türk borçlar hukuk doktrinine gerekli yerlerde baĢvurulmuĢ ve konuya iliĢkin doktrinde mevcut çalıĢmalar ele alınmıştır. Aynı zamanda, konuya ilişkin az sayıdaki Yargıtay kararına da değinilmiĢtir. Ele alınan hususlarda kanaatimiz belirtilmiş ve uygulamadaki örnekler üzerinden gizlilik sözleşmelerinde yaygın olan hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Confidentiality agreements, which are becoming increasingly widespread in Turkish legal practice, are a type of contract concluded between two or more parties that imposes an obligation on one or more parties not to disclose confidential information and to keep it confidential. The main purpose of this contract is to ensure that information determined to be confidential is protected within the scope of the contract. This purpose is achieved through obligations regarding the consequences that will arise in the event of a breach of obligation. In our study on the confidentiality agreements, the Turkish law of obligations doctrine is examined wherever it is necessary-to-do-so and existing studies in the Turkish law doctrine on the subject is discussed. At the same time, decisions of the Court of Cassation of the Republic of Türkiye on the matter are also given and mentioned. Our opinion on the discussed issues is stated and the common issues in confidentiality agreements were stated through examples from the Turkish law practice.