İlkokul 2. sınıf öğrencilerinde erken gelişim ekolojilerinin okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The effect of early developmental ecologies on reading comprehension skills in 2nd grade primary school students
- Tez No: 914596
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YASİN ERYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlkokul 2. sınıfta olan öğrencilerin, 3-6 yaşları arasında oldukları dönemdeki gelişim ekolojileri ile etkileşimlerinin okuduklarını anlama becerilerine etkilerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma nicel bir çalışmadır. Bu araştırma çalışması, Bursa ili Nilüfer ilçesinde belirlenmiş olan beş devlet okulundan, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 378 öğrenci ve onların velileriyle yapılmıştır. Öğrencilerin okuduklarını anlama becerileri, onlara başarı testi uygulanarak, 3-6 yaşlarındaki gelişim ekolojileri ile etkileşimleri ise ebeveyn tutumlarını, çocuk-anababa ilişkilerini, çocuk-ebeveyn birlikte okuma etkinliklerini ölçen ölçekler ve demografik bilgi formu aracılığıyla velilerden toplanarak ölçülmüştür. Araştırma modeli olarak yordayıcı ilişkisel araştırma deseni kullanılan çalışmamızda başarı testi ve ölçekler aracılığıyla toplanan verilerin analizi, bir“Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM)”olan yol analizi ile yapılmıştır. Ayrıca cinsiyet değişkenine ait olan veriler Mann Whitney U testi ile analiz edilirken diğer demografik değişkenlere ait olan veriler Kruskal Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Araştırmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre 3-6 yaşları arasındaki çocuklarına demokratik tutum sergileyerek çocuklarıyla olumlu ilişkiler geliştiren, bu ilişkiler sayesinde onlarla birlikte okuma etkinlikleri gerçekleştiren ebeveynlerin çocukları okuduğunu anlama başarı testinden yüksek puanlar almışlardır. Bununla birlikte okuduğunu anlama başarı testine ait ortalama puanlar cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılık göstermezken diğer demografik değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research which aims to determine the effects of the interactions of students, who are in the second grade of primary school, with their developmental ecologies when they are between the ages of 3-6, on their reading comprehension skills, is a quantitative study. This research study was conducted with 378 students and their parents selected by stratified sampling method from five public schools in Nilüfer district of Bursa province. Students' reading comprehension skills were measured by applying an achievement test and their interactions with their developmental ecology at ages 3-6 were measured by using scales measuring parental attitudes, child-parent relationships, child-parent reading activities, and a demographic information form collected from parents. In our study, which used a predictive correlational research design as the research model, the data collected through the achievement test and scales were analyzed by path analysis, which is a“Structural Equation Modeling (SEM)”. In addition, data on the gender variable was analyzed with the Mann Whitney U test, while data on other demographic variables were analyzed with the Kruskal Wallis H test. According to the findings we have obtained in our research, the children of parents who developed positive relationships with their children between the ages of 3-6 by displaying a democratic attitude and who perform reading activities with them thanks to these relationships, received high scores in the reading comprehension achievement test. However, the average scores of the reading comprehension achievement test did not differ significantly according to the gender variable, but significantly differed according to other demographic variables.