Proje tercihli özel fon havuzu: Emlak katılım bankası örneği
Project preferred private fund pool: Emlak participation bank review
  1. Tez No: 914599
  2. Yazar: SERDAR CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Katılım Bankacılığı uzun yıllardır dünya üzerinde var olan bir bankacılık sistemidir. Bu sektörün en önemli özelliği bankacılık sisteminde müşterilerine faizi kullanmadan fon kullandırma, hesap işletme gibi hizmetler sunmasıdır. Emlak Katılım Bankası da 2019 yılında resmi gazetede yayımlanan faaliyet raporuyla Türkiye Emlak Katılım Bankası olarak faaliyetlerine başlamıştır. Giderek büyüyen müşteri portföyüyle sektörde adından sıkça söz ettirmektedir. Bu doğrultuda kendine özgü bir fon kullandırma yöntemi olan proje tercihli özel fon havuzu isimli ürünü müşterilerine sunmuştur. Bu bilgiler doğrultusunda, çalışmada da genel anlamda katılım bankacılığı ile ilgili bilgiler verilmiş olup Emlak Katılım Bankasının çıkarmış olduğu proje tercihli özel fon havuzu ürünü ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Araştırmanın amacı bankacılık sistemine dahil olmuş insanların yeni bir ürün olarak ortaya çıkan proje tercihli özel fon havuzuyla ilgili bilgi sahibi olup olmadıklarını ölçmek ve ürünü tanıtmaktır. Araştırmanın kapsamı proje tercihli özel fon havuzunun incelenmesidir. Sınırları ise bankacılık sektöründe mülakat yapılan 51 kişidir. Bu konuda daha önce bir çalışma yapılmadığı için araştırma keşfedici bir nitel araştırmadır. Proje bazlı özel fon havuzları, belirli projelerin finansmanını desteklemek amacıyla kullanılan etkili ve yeni finansman aracıdır. Ancak, bu sistemin etkinliğini arttırmak için bazı geliştirilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Şeffaflık ve bilgilendirme, geri bildirim ve iletişim, risk yönetimi-analiz gibi noktalara daha fazla dikkat edilirse yatırımcılar açısından daha etkin olacağı düşünülmektedir. Genel itibariyle bu ürünün tanıtımıyla alakalı eksik kalındığı gözlemlenmiş bu konuda da birtakım adımlar atılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation Banking is a system that has existed for years. The most important feature of this sector is that it offers services such as providing funds, operating accounts to its customers in the system without using interest. This bank started its activities as Türkiye Emlak Katılım Bankası with its activity report published in 2019. After the project, which has a unique method of providing funds, has created a preferential special fund pool. In this study, information about participation banking was given and a literature research was conducted on the project preferred special fund pool. The aim of the research is to measure and recognize whether people who are included in the banking system have information about the project-preferred special fund pool. Its limits are 51 people surveyed in the sector. Since no study has been done on this subject before, the research is an exploratory research. This fund pools are an effective and new financing tool used to support the financing of specific projects. There are some points that need to be improved in order to increase the effectiveness of this system. It is thought that it will be more effective for investors if more attention is paid to points such as transparency and information, feedback and communication, risk management-analysis. In general, it has been concluded that some steps should be taken in this regard.