Z kuşağının ekonomik beklentileri
Economic expectations of generation Z
- Tez No: 914606
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada kuşaklar incelenmiş ve özellikle Z kuşağı detaylandırılmıştır. Bu araştırma yapılırken kuşaklarla ilgili yazılan makaleler de incelenmiş olup bir kısmı bu çalışmada kaynak gösterilmiştir. Z kuşağı olarak adlandırılan ve şu an günümüzde en büyüğü 25 yaşında olan kişiler yeni dünya düzeninde farklı bir kategoride yer almaktadır. Teknoloji ile yetişen bu grup birçok avantajı ve dezavantajı bünyesinde barındırmaktadır. Teknolojinin oldukça fazla gelişim gösterdiği günümüzde artık ülke sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Dünyanın bir ucundan başka bir ucuna iletişim saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle gençler arasında etkileşim çok hızlı ve iletişim onlar için vazgeçilmezdir. Z kuşağını analiz ederken bu noktaya ayrıca özen gösterilmiştir. Z kuşağının iş hayatından beklentileri olduğu gibi iş dünyasının da z kuşağından beklentileri oldukça fazladır. Klasik üretim, pazarlama, insan yönetimini değiştirmesi ve dönüştürmesi bu kuşaktan beklenen unsurların başında gelmektedir. Teknoloji ile hayatımıza giren e spor, e ticaret, kripto para ve sosyal medya içerik üreticiliği konuları da z kuşağı başlığı altında incelenmiş ve detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Z kuşağından sonra ki kuşağımız olan alfa kuşağı ise z kuşağından daha fazla bilgiye sahip süper teknoloji neslidir. Yapay zeka bu dönemde öne çıkmaktadır. Kuşakların genel durumu, yaşamış oldukları dönemdeki artıları ve eksileri, kuşaklar arasındaki çatışmalar gibi kavramlar bu araştırmamızda yer alan diğer önemli konulardır.
Özet (Çeviri)
In this research, generations were examined and especially the z generation was detailed. While making this research, articles written about generations were also examined and some of them were showed as sources in this study. People called Generation Z, the oldest of whom is 25 years old, are in a different category in the new world order. This group, which grew up with technology, has many advantages and disadvantages. The general situation of the generations, the plus and minus of the conflicts between the generations are the other concepts that are the subject of this research. Nowadays, when technology has developed a lot, country borders have been eliminated. Communication from one end of the world to another takes place within seconds. Therefore, interaction among young people is very fast and communication is indispensable for them. This point was paid special attention when analyzing Generation Z. Just as Generation Z has expectations from business life, the business world also has very high expectations from Generation Z. Classical production, marketing changing and transforming human management are among the main elements expected from this generation. E-sports, e-commerce, cryptocurrency and social media content production, which have entered our lives with technology, have also been examined and explained in detail under the title of Generation Z. The generation alpha, which is our generation after generation Z, is the super technology generation that has more knowledge than generation Z.