Kahramanmaraş merkezli depremleri yaşayan öğretmenlerin kendini toparlama gücünün incelenmesi
The examination of the resilience of teachers who experienced the earthquakes centered in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 914607
  2. Yazar: NİDA DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen ve asrın felaketi olarak tanımlanan Kahramanmaraş merkezli depremleri yaşayan öğretmenlerin, belirlenmiş olan değişkenlere göre kendini toparlama gücü düzeyinin tespit edilmesidir. Araştırmada çalışmanın amacına uygun olarak hazırlanan kişisel bilgi formu ve“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde bulunan Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 379 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama deseni ile yürütülmüş bir nicel çalışmadır. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS v22 istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Ki kare testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin kendini toparlama gücü düzeyine bakıldığında ortanın üstü düzeye sahip olunduğu görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin eğitim düzeyi, depremden sonra şehirden ayrılma durumu ve öğrencisinin vefat durumu ile kendini toparlama gücü düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca depremden sonra şehirden ayrılma ve evin hasar durumu arasındaki ilişki incelenmiş ve sonucu anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of self-recovery power of teachers who experienced the Kahramanmaraş-based earthquakes, which took place on 06.02.2023 and defined as the disaster of the century, according to the variables determined.. For this study, a personal information form and the“Self-Recovery Power Scale - Short Instrument”were utilized to meet the research objectives. The population of this study consists of teachers working in official primary and secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Dulkadiroglu and Onikisubat districts in Kahramanmaras province in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consists of 379 teachers selected by convenient sampling method. The research is a quantitative study conducted with relational survey design. The data obtained in the study were analyzed using SPSS v22 statistical software in a computer environment. Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Chi-square test were used to analyze the data. When teachers' level of self-recovery power was analyzed, it was seen that the level was above average. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant difference between the level of education, leaving the city after the earthquake, and whether they experienced the loss of a student. In addition, the relationship between leaving the city after the earthquake and the damage to their homes was examined, and the result was found to be significant.