Aesthetic or functional composite button design with recycled fibre supplementation
  1. Tez No: 914614
  2. Yazar: KÜBRA ALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SARIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde tüketim çılgınlığı ve bu kadar hızlı kaynak tüketimi söz konusu iken, bu yönde ciddi önlemlerin alınması gerekliliği önümüze çıkmaktadır. Tüketim çılgınlığının önüne geçebilmek ve kaynak tüketimini en aza indirmek amacıyla özellikle tekstil sektöründe, sürdürebilirlik kapsamında bilinçlenmeye ve yeşili korunmaya yönelik adımlar atılmaktadır. Bu adımların başında tekstil atıklarının geri dönüşümlerinin arttırılarak farklı veya aynı sektörde kullanılmasının teşvik edilmesi gelmektedir. Bu anlayışta tüketicinin kullanımı öncesi veya sonrası atıkların çöp alanlarına atılması veya bertaraf edilmesi şeklinde olan doğrusal bir ekonomi modelinden tüketicinin kullanımı öncesi veya sonrası atıkların geri dönüştürülmesi gibi döngüsel bir ekonomi sistemini desteklemektedir. Günümüzde tekstil sektöründe geri dönüşüm liflerinin kullanılması yönünde ünlü moda markaları başta olmak üzere birçok girişim mevcuttur. Bununla birlikte atık geri dönüşüm liflerinin farklı alanlarda kullanımları da söz konusu olabilmektedir. Bu çalışma kapsamında tüketim öncesi tekstil atıklarının geri dönüşümünden elde edilen farklı renklerdeki lifler ve işletme atığı kenevir lifi katkılı moda sektörüne yönelik fonksiyonel ve estetik kompozit düğme koleksiyonun yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda hem geri dönüşüm liflerinin moda sektöründe farklı bir alanda kullanım olanaklarının araştırılması hem de düğme sektörüne yönelik alternatif ve yenilikçi bir üretim fikrinin kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, when there is a consumption frenzy and such rapid resource consumption, it is necessary to take serious measures in this direction. In order to prevent consumption frenzy and minimise resource consumption, especially in the textile sector, steps are taken to raise awareness and protect green within the scope of sustainability. One of these steps is to increase the recycling of textile wastes and encourage their use in different or the same sector. In this understanding, it supports a circular economy system such as recycling of wastes before or after the use of the consumer from a linear economy model in the form of throwing or disposing of wastes in landfills before or after the use of the consumer. Today, there are many initiatives, especially famous fashion brands, to use recycling fibres in the textile sector. However, waste recycling fibres can also be used in different areas. Within the scope of this study, it is aimed to make a functional and aesthetic composite button collection for the fashion sector with the fibres of different colours obtained from the recycling of pre-use textile wastes and hemp fibre additives. In this context, it is aimed both to investigate the possibilities of using recycling fibres in a different field in the fashion sector and to provide an alternative and innovative production idea for the button sector.