Gaziantep düğün müzisyenlerinin folkloru
Folklore of Gaziantep wedding musicians
- Tez No: 914613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Düğün müzisyenleri, kültürel değerlerin yaratımı, aktarımı ve yaşatılmasında önemli bir rol üstlenirler. Aynı mesleği icra eden müzisyenlerin oluşturduğu bu grubun kendilerine ait değerleri, davranış biçimleri, anlatıları yani folkloru vardır. Geleneksel bilgileri, deneyimleri, mesleğe ait uygulamaları, toplumsal statüleri, anlatıları, düğün müzisyenliği mesleğinin kültürel varlığının birer parçasıdır. Bu çalışma Gaziantep düğün müzisyenlerinin folklorunu belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi olan gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Gaziantep şehir merkezinde sahne alan 30 düğün müzisyeni ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Gaziantep düğün müzisyenlerinin geleneksel eğitim ve konservatuar eğitimi aldıkları tespit edilmiştir. Geleneksel eğitimde usta-çırak ilişkisi görülmüştür. Gaziantep'te günümüzde yöresel türkülerin ve oyunların icrasının devam ettiği bunlara yeni eserlerin eklendiği tespit edilmiş, icra edilen yöresel oyunlar ve eserler sıralanmıştır. Gaziantep düğün müzisyenlerinin ekonomik durumları, sosyal kuruluşlar verilmiş, orta parası olgusu incelenmiştir. Orta parasının her durumda ortak paylaşıldığı tespit edilmiştir. Gaziantep düğün müzisyenlerinin performansları sırasındaki kendi aralarında sözsüz iletişimde bulundukları gözlemlenmiş, bu iletişimleri yazılı halde ifade edilmiş, sözlü iletişimlerinde kullandıkları sözcükler anlamlarıyla birlikte verilmiştir. Atasözleri, deyimler, dualar ve beddualar incelenmiş, müzisyenlik mesleği bağlamında değerlendirilmiştir. 40 adet lakap tespit edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Gaziantep düğün müzisyenlerinde nazar, uğur ve uğursuzluk inanışları tespit edilmiştir. Araştırmada altı adet fıkra derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wedding musicians play an important role in the creation, transmission and survival of cultural values. This group of musicians practicing the same profession has its own values, behaviors, narratives and folklore. Their traditional knowledge, experiences, professional practices, social status, and narratives are part of the cultural existence of the wedding musician profession. The aim of this study is to determine the folklore of Gaziantep wedding musicians. In the study, observation and interview methods, which are qualitative research methods, were used. Interviews were conducted with 30 wedding musicians performing in Gaziantep city center. It was determined that Gaziantep wedding musicians received traditional education and conservatory education. Master-apprentice relationship was observed in traditional education. It was found that the performance of local folk songs and dances continued in Gaziantep today, new works were added to these, and the local dances and works performed were listed. The economic status of Gaziantep wedding musicians, social organizations were presented, and the phenomenon of middle money (orta parası) was examined. It was determined that middle money (orta parası) was shared in every case. It has been observed that Gaziantep wedding musicians engage in non-verbal communication among themselves during their performances, these communications have been expressed in written form, and the words they use in verbal communication are given with their meanings. Proverbs, idioms, prayers and curses were analyzed and evaluated in the context of the musician profession. 40 nicknames were identified and classified. The beliefs of evil eye, good luck and bad luck were identified in Gaziantep wedding musicians. Six anecdotes were compiled in the research.