Öğretmenlerin bilgi uçurma davranışları ile okul iklimi algıları arasındaki ilişki
The relationship between teacher's whistle-blowing behaviours and school climate perceptions
- Tez No: 914615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILMAZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada ilkokul öğretmenlerin bilgi uçurma davranışları ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bununla birlikte, ilkokul öğretmenlerinin bilgi uçurma davranışları ve okul iklimi algıları bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma nicel bir araştırma olup, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ilinin Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde görev yapan 435 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Yılmaz ve Demir (2016) tarafından revize edilen“Revize Edilmiş Okul İklimi Ölçeği”ve Celep ve Konaklı (2012) tarafından geliştirilen“Bilgi Uçurma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin bilgi uçurma düzeyleri yüksek, okul iklimi algıları ise orta düzeyde bulunmuştur. Demografik değişkenlerle ilgili çözümlemeler yapıldığında bilgi uçurma davranışının bazı alt boyutlarının öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, branş ve mesleki kıdemlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul iklimi algılarının ise cinsiyet, branş ve sendika üyeliği değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Korelasyon analizine göre, öğretmenlerin bilgi uçurma davranışları ve okul iklimi algıları arasında düşük düzey, pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin bilgi uçurma davranışlarının okul iklimi algılarının yaklaşık %12'sini yordamakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar farklı araştırmalarla birlikte ele alınarak tartışılmıştır. Araştırmacılara, iki değişken arasındaki ilişkinin farklı okul türleri ve farklı örneklemlerle araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the relationship between primary school teachers' whistleblowing behaviors and school climate perceptions. Primary school teachers' whistleblowing behaviors and school climate perceptions were examined in terms of some demographic variables. The research is quantitative research and was designed in the relational survey model. The sample of the study consists of 435 primary school teachers working in Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep province.“Personal Information Form”developed by the researcher,“Revised School Climate Scale”revised by Yılmaz and Demir (2016) and“Whistleblowing Scale”prepared by Celep and Konaklı (2013) were used as data collection tools. Descriptive statistics, t-test, ANOVA and Pearson correlation tests were used to analyze the data. As a result of the analysis of the data, teachers' whistleblowing levels were found to be high, and their school climate perceptions were found to be moderate. When analyzes were made regarding demographic variables, it was determined that some sub-dimensions of whistleblowing behavior differed according to teachers' gender, age, education level, branch and professional seniority. It has been determined that teachers' perceptions of school climate differ according to gender, branch and union membership variables. According to the correlation analysis, low-level, positive and significant relationships were found between teachers' whistleblowing behaviors and school climate perceptions. It was concluded that teachers' whistleblowing behaviors predicted 11.6% of their school climate perceptions. The results obtained were discussed together with different studies. It is recommended that researchers investigate the relationship between the two variables with different school types and different samples.