Lise öğrencilerinin duygusal özerklik, duygusal zeka ve yaşam yönelimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between emotional autonomy, emotional intelligence and life orientations of high school students
  1. Tez No: 914626
  2. Yazar: CEREN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin duygusal özerklik, duygusal zeka ve yaşam yönelimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 akademik yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören 364'ü kız 249'u erkek olmak üzere 613 öğrenciden oluşmaktadır. Demografik özellikler hakkında bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu, duygusal özerklik düzeylerini ölçmek için Duygusal Özerklik Ölçeği (DÖÖ), duygusal zeka düzeylerini ölçmek için Duygusal Zeka Ölçeği (DZÖ), yaşam yönelimleri düzeylerini ölçmek için Yaşam Yönelimi Testi (YYT) kullanılmıştır. Veriler Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t-testi, Pearson Momentler Korelasyonu ve Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin duygusal özerklik, duygusal zeka ve yaşam yönelimleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Duygusal özerklik ve duygusal zeka arasında negatif yönde, duygusal özerklik ile yaşam yönelimi arasında negatif yönde, duygusal zeka ve yaşam yönelimi arasında pozitif yönde zayıf şiddette ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarına göre duygusal özerklik ve duygusal zekanın yaşam yönelimini anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Duygusal özerklik düzeyinin cinsiyet değişkenine göre; duygusal zeka düzeyinin sınıf düzeyi, okul türü, disiplin cezası durumu, sosyoekonomik düzey, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenlerine göre; yaşam yönelimi düzeyinin sınıf düzeyi, okul türü, disiplin cezası durumu ve baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between emotional autonomy, emotional intelligence and life orientations of high school students. The study group of the research consisted of 613 students, 364 female and 249 male, who were studying in high schools affiliated to the Ministry of National Education in Şahinbey and Şehitkamil central districts of Gaziantep province in the 2023-2024 academic year. Personal Information Form was used to collect information about demographic characteristics, Emotional Autonomy Scale (EAS) to measure emotional autonomy levels, Emotional Intelligence Scale (EIS) to measure emotional intelligence levels, and Life Orientation Test (LAT) to measure life orientation levels. The data were analyzed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample t-test, Pearson Moment Correlation and Structural Equation Modeling. As a result of the study, significant relationships were found between high school students' emotional autonomy, emotional intelligence and life orientations. There was a negative relationship between emotional autonomy and emotional intelligence, a negative relationship between emotional autonomy and life orientation, and a weak positive relationship between emotional intelligence and life orientation. According to the results of structural equation modeling, emotional autonomy and emotional intelligence significantly predicted life orientation. Emotional autonomy level showed significant difference according to gender variable; emotional intelligence level showed significant difference according to grade level, school type, disciplinary punishment status, socioeconomic level, mother's education level, father's education level; life orientation level showed significant difference according to grade level, school type, disciplinary punishment status and father's education level.