Idealist Movement in the East: An Overview of the Activities of the Idealist Movement Regarding Eastern and Southeastern Anatolia Between 1965 and 1980
Doğu'da Ülkücü Hareket: Ülkücü Hareketin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya İlişkin Faaliyetlerine Genel Bakış, 1965-1980
  1. Tez No: 914676
  2. Yazar: MEVLÜT CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Alparslan Türkeş'in CKMP'nin başına geçtiği 1965 yılından 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar ülkücü harekete Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gerçekleşen katılımlara ve hareketin 1977 yerel seçimlerinde Doğu Anadolu'da elde ettiği başarıya odaklanarak hareketin bu on beş yıl boyunca Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'ya ilişkin faaliyetlerini ve güç kazanmasını incelemiştir. Araştırma, 1960'lı yılların sonlarından itibaren ülkücü hareketin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yapmış olduğu teşkilatlanma faaliyetlerinin izini sürmüş ve bu faaliyetler sonucunda partinin bu iki bölgede hangi oranda karşılık bulabildiği ve bu karşılığın hangi sebeplerle ortaya çıktığı sorularına odaklanmıştır. Bu iki soruya ek olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan bu dönemde harekete katılmış olan kişilerin Erken Cumhuriyet Dönemi'nde bu iki bölgede çıkan ayaklanmalara bakış açıları ve etnisite algılarının nasıl olduğunun da incelenmesi hedeflenmiştir. Çeşitli hatıratlar, dönemin yerel gazeteleri, Hergün gazetesi ve harekete yakın yayınevlerinin çıkarmış olduğu kitaplar gibi birincil kaynakların yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan harekete katılan kişiler ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar da kaynak olarak kullanılmıştır. Bu çalışma neticesinde üç temel sonuca ulaşılmıştır. Birinci olarak, MHP ve bir bütün olarak ülkücü hareketin 1965'ten 1977'ye kadarki seçimlerde, özellikle de 1977 yerel seçimlerinde, bu iki bölgede yer yer ulusal averajının üzerinde sonuçlar elde etmesinde hareketin bu yıllar boyunca benimsemiş olduğu“etnik ayrımcılık hissettirmeyen bir Türklük anlayışı”nın ve komünizmin halk arasında din karşıtlığı olarak gözüktüğü bir dönemde komünizme karşı en etkili siyasi akımın ülkücü hareket olarak algılanmasının etkili olduğu ortaya çıkmıştır. İkinci olarak, bu on beş sene boyunca bu iki bölgeden harekete katılımlarda milliyetçi siyasi düşüncelere sahip olan öğretmenlerin ve bu öğretmenlerin sonraki yıllarda Ülkü-Bir altında teşkilatlanmasının önemli bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak da 1977 yerel seçimlerine gelindiğinde hareketin, Doğu Anadolu bölgesinde önemli bir gelişme göstermişken, Güneydoğu Anadolu'da önceki yıllarda gösterdiği performansının gerisine düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the activities of the idealist movement regarding Eastern and Southeastern Anatolia and its strengthening in these two regions between 1965, when Alparslan Türkeş became the head of CKMP, and 1980 by focusing on the participation in the idealist movement from these two regions and the movement's success in the 1977 local elections in Eastern Anatolia. The research traces the organizational efforts of the movement in Eastern and Southeastern Anatolia since the late 1960s and focuses on the questions of to what extent the party was able to find a response in these two regions as a result of these efforts and for which reasons this response emerged. In addition to these two questions, it was also aimed to examine the perspectives of the people from Eastern and Southeastern Anatolia who participated in the movement during this period on the uprisings that broke out in these two regions during the Early Republican Period and their perceptions of ethnicity. In addition to primary sources such as various memoirs, Hergün newspaper, local newspapers of the period, and books published by publishing houses close to the movement, semi-structured interviews with people from Eastern and Southeastern Anatolia who participated in the movement were also used as sources. As a result of this study, three main conclusions were reached. First, the MHP and the idealist movement as a whole generally achieved results above their national average in these two regions in the elections from 1965 to 1977, especially in the 1977 local elections, due to the“understanding of Turkishness without ethnic discrimination”adopted by the movement during these years and the perception of the idealist movement as the most influential political movement against communism at a time when communism was perceived as anti-religious by the public. Secondly, it was observed that teachers with nationalist political views and the organization of these teachers under Ülkü-Bir in the following years significantly impacted the participation in the movement from these two regions during these fifteen years. Finally, when it came to the 1977 local elections, it was observed that while the movement had made significant progress in Eastern Anatolia, in Southeastern Anatolia, it had fallen behind its performance in previous years.