Yumuşak dokunun biyomekanik karakterizasyonu için iki eksenli çekme-basma test cihazının geliştirilmesi
Design of a tension-compression device for the biomechanical characterization of soft tissue
  1. Tez No: 914677
  2. Yazar: SCHIRIN SCHIRINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT PEKEDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez yumuşak dokuların anizotropik biyomekanik karakterizasyonu için iki eksenli bir çekme-basma test cihazının geliştirilmesi ve test edilmesine yöneliktir.Çalışma kapsamında geliştirilen iki eksenli çekme test cıhazı halihazırda kullanılmakta olan evrensel test cihazlarıyla uyumlu olacak şekilde dizayn edilmiştir. Cihaz“artı”şeklindeki tendon örnekleri üzerinde test edilmiştir. Cihaz tasarımı, numune hazırlama, veri toplama, filtreleme ve Ogden modeliyle parametre çıkartma gibi uygulanılan metodolojik yaklaşımlar tezde detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Yükleme esnasında tendonların fiber ve matriks yönlerindeki deformasyon ve birim şekil değiştirme değerlerinin zamana bağlı iki boyutlu dağılımlarını belirlemek için MATLAB ortamında görüntüye dayalı dijital görüntü görüntü korelasyonu uygulanmıştır. Tendonlara ilişkin iki eksenli çekme test ölçümlerinden elde edilen veriler PYTHON ile proses edilmiş ve herbir numuneye ilişkin Ogden malzeme katsayılarının optimizasyonu yapılmıştır. Tez kapsamında önerilen cihaz ve kullanılan metodolojik yöntemler anizotropik yumuşak doku biyomekaniğine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at the development and testing of a two-axis tensile-compressive testing device for the anisotropic biomechanical characterization of soft tissues.The two-axis tensile test device developed within the scope of the study has been designed to be compatible with the universal testing devices currently in use. The device was tested on“plus”shaped tendon samples. Methodological approaches applied such as device design, sample preparation, data collection, filtering and parameter extraction using the Ogden model are examined in detail in the thesis. In order to determine the time-dependent two-dimensional distributions of the deformation and unit shape change values in the fiber and matrix directions of tendons during loading, image-based digital image-image correlation was applied in the MATLAB environment. The data obtained from the biaxial tensile test measurements of the tendons were processed with PYTHON and the Ogden material coefficients were optimized for each sample. The proposed device and the methodological methods used in the scope of the thesis are expected to contribute to anisotropic soft tissue biomechanics.