An investigation of university students' graph comprehension
Üniversite öğrencilerinin grafik yorumlamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 914686
  2. Yazar: GİZEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE UBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, farklı lisans son sınıf öğrencilerinin grafik anlama düzeylerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada çoklu vaka çalışması yöntemi kullanılmış ve yirmi bireysel vaka seçilmiştir (beş siyaset bilimi ve kamu yönetimi (ADM), beş inşaat mühendisliği (CE), beş matematik (MATH) ve beş matematik eğitimi (MHED) öğrencisi). Bu amaçla, araştırma Curcio'nun veriyi okuma, veriler arasındaki ilişkileri okuma ve verilerin ötesini okuma düzeylerine odaklanmıştır. Veriler, yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Materyalin okunabilirliği, açıklığı ve tutarlılığı açısından uzman değerlendirmesi ve geliştirme alan testleri yapılmıştır. Sonuçlar, tüm öğrencilerin veriyi okuma düzeyinde başarılı olduklarını göstermiştir. Ancak, veriler arasında okuma düzeyinde ADM öğrencileri zorluk yaşamıştır. Verilerin ötesini okuma düzeyi en zorlayıcı seviye olarak belirlenmiş ve tüm öğrencilerin bu seviyede zorluk yaşadığı gözlemlenmiştir. Bu zorluklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuçlara dayalı olarak, çalışma kapsamında bir sonuç, tartışma ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the graph comprehension levels of different undergraduate senior students. The multiple case study was used and twenty individual cases were chosen (five political science and public administration (ADM), five civil engineering (CE), five mathematics (MATH), and five mathematics education (MHED) students). For this purpose, this research focused on Curcio's reading the data, reading between the data, and reading beyond the data. The data were collected through face-to-face semi-structured interviews. Expert evaluation and development field testing were conducted for their readability, clarity, and congruity for items. Results indicated that all students were successful in reading the data level. At the reading between the data level, ADM students had difficulties. At the reading beyond the data, the most challenging level, all students had difficulties, and their difficulties were examined. Based on the results, a conclusion, discussion, and implications were provided.