Yenilenebilir enerji teknolojilerinin enerji sistemine entegrasyonu ve ilgili destekleme mekanizmalarının değerlendirilmesi
Integration of renewable energy technologies to the energy system and evaluation of related support mechanisms
  1. Tez No: 914707
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezde, Türkiye elektrik piyasasında yenilenebilir enerji teknolojilerinin enerji sistemine entegrasyonu incelenmiştir. Çalışmada, bu entegrasyon süreçleri stratejik, yasal, teknik ve ticari yaklaşımlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Çeşitli ülkelerde kullanılan destek mekanizmaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve yenilenebilir enerji projeleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, yenilenebilir enerji projelerinin entegrasyonunda kullanılan çeşitli teşvik modelleri ve finansman mekanizmalarını incelemektedir. Vaka çalışmaları aracılığıyla, başta rüzgâr enerjisi projeleri olmak üzere yenilenebilir enerji projelerinin teknik ve ticari başarı faktörleri incelenmektedir. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de yenilenebilir enerji projelerinin entegrasyonunda kullanılan teşvik modellerinin enerji güvenliği ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, küresel enerji stratejileriyle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin teşvik düzenlemelerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik etme kapasitesinin olduğu fakat mutlaka iyileştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the integration of renewable energy technologies into the energy system in the Turkish electricity market is investigated. In the study, these integration processes are evaluated using strategic, legal, technical, and commercial approaches. The support mechanisms used in various countries are analysed comparatively, and their effects on renewable energy projects are evaluated. The study investigates various incentive models and financing mechanisms used in the integration of renewable energy projects. Through case studies, the technical and commercial success factors of renewable energy projects, particularly wind energy projects, are examined. The study's findings show that the incentive models used to integrate renewable energy projects in Turkey contribute significantly to meeting energy security and sustainable development goals. It is also concluded that, when compared to global energy strategies, Türkiye's incentive arrangements have a capacity to encourage renewable energy investments but needs to be improved.