Online mood-as-input (MAI) model based intervention: Is online mai intervention effective for reducing worry in college students?
Online duygudurum (mood-as-ınput) temelli mudahale: Online duygudurum (mood-as-ınput) temelli mudahale universite ogrencilerinde kaygiyi azaltmada etkili midir?
  1. Tez No: 914710
  2. Yazar: PELİN DİKMEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF GRAHAM DAVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Üniversite öğrencileri özellikle sınav ve teslim dönemlerinde yüksek seviyedeki kaygı düzeyleri ile bilinmektedirler. Bu çalışmada bu aşırı kaygıyı azaltmak amacıyla, Mood-as-Input (Duygudurum-Girdi) ismi verilen online müdahale programı gelistirilmiş ve test edilmiştir. Katılımcılara, 4 aşamalı müdahale programında, bu modelin patolojik kaygıya dair temel prensipleri anlatılmış, kronik kaygıyı yöneten negatif ruh hali ve karar kurallarını nasıl tanımlayabilecekleri ve görevin tamamlanmasında devam etme veya durma kararı verilirken, kronik kaygının negatif ruh hali ve durdurma-kararlarının etkileşimi sonucu nasıl sürekliliğinin saglandığı gösterilmiştir. Katılımcılardan online MAI müdahale programına erişimi olanlar deneysel grup olarak tanımlanmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmışlardır. PSWQ ve ikincil ölçüm araçlarıdaki gruplar arasındaki farklar baslangıçta, 2. ve 4. haftada karsılaştırılmıştır. 2.hafta sonundaki izlemde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, online MAI müdahale programının PSWQ skorlarını ve ikincil ölçüm araçlarındaki puanları anlamlı ölçüde azaltmadığı görülmüştür. Çalışmanın bu sonucu müdahale programının ön etkililigini desteklemediğini gösteriyor olsa da, online MAI müdahale programının bir sonraki adımda geliştirilmesi adına birçok implikasyonu ortaya koymuştur. Tartışma bölümünde online MAI modülünün klinik olmayan popülasyonda kronik kaygıyı azaltmada başarısız olmasının altında yatan faktörler üzerinde durulmuş ve ileriki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
College students are well-known for their high worry levels, particularly during exam periods and submission of assignments. To reduce excessive worrying, an online worry reduction intervention called Mood-as-Input (MAI) was developed and tested. In 4-session, participants were introduced the basic principles of MAI model of pathological worrying and administered an online module about how to identify negative mood and decision rules governing chronic worrying and how it is maintained by the interaction of negative mood and the stop-rules adopted while making a decision as to continue or terminate a task. Participants who have access to online MAI treatment package were identified as experimental group and compared with those in the control group. The differences between groups on PSWQ and secondary outcome measures were compared at baseline, and at 2 and 4 weeks after baseline. The results suggested that socialization to the online MAI intervention neither significantly decreased PSWQ scores nor scores of secondary outcome variables at 2-week follow-up in comparison with the control condition. Although this finding barely supports the feasibility of the online MAI intervention for worriers, it has important implications for further modification of the online MAI treatment package. Discussion focuses on possible interfering factors that account for the ineffectiveness of the online MAI module for worry reduction among non-clinical population as well as on future directions for research.