Olay yerinden elde edilen ateşlenmiş mühimmatlardan DNA'nın geri kazanımı ile parmak izi gelişim düzeyinin araştırılması
DNA recovery and fingerprint devolopments from fired cartridges on crime scene
- Tez No: 914738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP GÜLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Biyolojik örneğin yüzeye bırakılması ve analize alınması arasındaki zaman, DNA içeren biyolojik materyal türü ve bu materyalin yüzeyden toplanmasında kullanılan svap türünün incelenmesi bu çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: 18 yaşından büyük dört donör (iki erkek, iki kadın) doğal ve kanlı parmak izlerini 9x19 mm çapında pirinç kovanlar üzerinde oluşturup kovanlar ateşlendi. Kovanlar 1 gün, 1 hafta, 2 hafta, 3 hafta, 4 hafta, 2 ay ve 3 ay sonra analizlere alındı. Doğal parmak izleri için siyanoakrilat, kanlı parmak izleri için siyanoakrilat sonrası hungarian red kimyasalları kullanıldı. DNA analizleri için örnekler pamuk svap ile toplandı. 1 günlük ve 3 aylık periyotlarda ise örnekler pamuk ve mikrofiber svap ile toplanıp karşılaştırma gerçekleştirildi. Bulgular: Kanlı parmak izlerinden elde edilen DNA miktarları doğal parmak izlerine göre istatistiksel olarak daha fazladır. Svap türleri arasında ise anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Parmak izi gelişimi çeşitli şartlardan etkilenip kimliklendirmeye değer bir iz oluşmasa da tam profil oluşturabilecek miktarda DNA elde edilmiştir. Sonuç: Hiçbir parmak izinde 3. veya 4. basamakta kimliklendirilebilir bir iz elde edilememiştir. Rutin analizlerde kullanılan pamuk svapa alternatif olarak düşünülen mikrofiber svapın pamuk svapa karşı bir üstünlüğü olmadığı görülmektedir. Kan bulaştırılmış kovanlar epitel bulaştırılmışlara göre daha fazla DNA miktarı barındırmaktadır. Örneğin oluşturulma zamanı önemli olmaksızın kovanlar ateşlenmiş olsa dahi DNA analizlerine alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to investigate the time between leaving a biological sample on the surface and its analysis, the type of biological material containing DNA, and the type of swab used for collecting this material from the surface. Materials (Patients) and Methods: Four donors (two males and two females) over 18 years of age made natural and bloody fingerprints on a 9x19 mm brass cartridge cases were fired. The cartridge cases were analyzed after 1 day, 1 weeks, 2 weeks, 3 weeks, 4 weeks, 2 months and 3 months. Cyanoacrylate was used for natural fingerprints and hungarian red chemicals were used after cyanoacrylate for bloody fingerprints. Samples for DNA analysis were collected with cotton swabs. At 1-day and 3-month intervals, samples were collected with cotton and microfiber swabs for comparison. Results: The amount of DNA obtained from bloody fingerprints is statistically higher than natural fingerprints. There was no significant difference between swab types. Even though fingerprint development is affected by various conditions and no trace worthy of identification is formed, the amount of DNA that can form a complete profile was obtained. Conclusion: No identifiable fingerprints were obtained at the 3rd or 4th level in any cartridge cases. It has been observed that the microfiber swab, considered as an alternative to the cotton swab in routine analyses, does not offer an advantage over the cotton swab. Cartridge cases contaminated with blood contain more DNA than those contaminated with epithelial cells. Regardless of the time of sample creation, the casings should be analyzed even if they have been fired.