Davlumbazların imalatı ve davlumbaz verimliliğini etkileyen faktörler
Manufacturing of hood and factors affecting hood efficiency
- Tez No: 914752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜRŞAD TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, havalandırma sistemlerinde kullanılmakta olan davlumbazlardan bahsedilmiştir. Asıl olarak mutfak ve benzeri yerlerde kullanılan davlumbazlardan başlanarak, davlumbazı oluşturan komponentlerin neler oldukları değinilmiştir. Bunlarla beraber CAD yazılımları ile fan grupları tasarlanıp, fanı oluşturan komponentlerin değişimiyle kombinasyon oluşturulup oluşturulan bu fan grupları QBEP, PBEP ve WBEP parametrelerini ne şekilde etkiledikleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda oluşturulan bu fan gruplarının kombinasyonları ürünlerde de kombinasyon oluşturarak, davlumbazların geometrileri değişmesi, ürünlerde kullanılan komponentlere göre ve ürünün kullanım şekline bağlı kalarak akışkan dinamiği verimliliği (FDEhood), enerji verimlilik endeksi (EEIhood), akım, güç, debi ve devir gibi değerlerindeki değişimler istatistiksel ve karşılaştırmalı analizlerle belirlenmiştir. Testler ILK FlowMeas, 3P Engineering programı ve EU 65/2014, 66/2014 enerji standartlarına uygun olan yöntemlerle hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis study, hoods used in ventilation systems are mentioned. Starting from the hoods that are mainly used in kitchens and similar places, the components that make up the hood are mentioned. In addition, fan groups were designed with CAD software, and combinations were created by changing the components that make up the fan, and it was determined how these fan groups affected the QBEP, PBEP and WBEP parameters. At the same time, the combinations of these fan groups created also create combinations in the products, and the changes in the values such as fluid dynamics efficiency (FDEhood), energy efficiency index (EEIhood), current, power, flow rate and speed depending on the change in the geometry of the hoods, the components used in the products and the way the product is used are determined by statistical and comparative analyses. The tests were calculated using ILK FlowMeas, 3P Engineering program and methods in accordance with EU 65/2014, 66/2014 energy standards.