Mikrocerrahide dikiş tekniklerinin karşılaştırılmalı analizi etkin cerrahi sonuçlar için hız ve verimliliğin değerlendirilmesi
Comparative analysis of suturing techniques in microsurgery: evaluation of speed and efficiency for effective surgical outcomes
- Tez No: 914763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma, mikrocerrahide kullanılan iki farklı dikiş (temel [primer] ve açık döngüsel [open loop]) ve iki farklı düğüm tekniğinin (konvansiyonel ve havadan [airborne]) birbirleriyle kombine ve ayrı ayrı kullanıldığında hızlarını ve farklı seviyedeki tecrübeye sahip mikrocerrahlar tarafından öğrenilebilme eğrilerinin kolaylığını, uygulanabilirliklerini ve sonuçlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Havadan sütürasyon tekniği, ince dokularla temas ettiğinde dokuya adeta yapışan sütür materyalini dokuya değdirmeden havada tutarak anastomoz yapmayı hedefler. Açık döngüsel tekniğinde ise damar lümenini kapatma riski olan sütürasyon aşamasında uygun açı bulunduktan sonra döngü şeklinde sürekli bir biçimde geçilerek anastomoz yapılır. Tüm bu teknikler temelde tekniğin ve hızın önemli olduğu mikrocerrahi anastomozlarında hızı ve verimliliği arttırmaya yönelik geliştirilmişlerdir ancak bugüne kadar bu teknikleri birbirleriyle ve farklı uygulayıcı cerrahların öğrenebilme eğrileriyle karşılaştıran bir araştırma literatürde bulunmamaktadır. Özellikle iskemi süresinin önemli olduğu mikrocerrahi anastomozlarda, hız ve tekniğin önemi artmaktadır. Parmak replantayonları gibi mikrocerrahi acillerinde ideal teknik arayışı sürmektedir. Araştırmamızda bu arayışa katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmış olup 36 adet Wistar albino cinsi 6-8 haftalık dişi sıçan kullanılmıştır. Kullanılan ratların femoral arter ortalama çapı 1.6 mm olup, insan dijital arteri ile benzer büyüklüktedir. 36 ratın herbirindeki 2 femoral arter ayrı ayrı anastomoz modelinde kullanılmış olup toplam 72 anastomoz modelinin hızı ve elektron mikroskobu altındaki sütürasyon değerlendirmeleri ayrı ayrı kaydedilmiştir. Günlük pratikte rutin olarak mikrocerrahi işlemleri yapan 9 farklı mikrocerrahın anastomozlarından çalışmada yararlanılmıştır. 9 cerrahın her biri mikrocerrahi temel eğitim kursunu tamamlamış ve deneyimlerine göre < 1 sene, 1-4 sene ve > 4 sene deneyime sahip cerrahlardan oluşan 3'er kişilik 3 eşit gruba ayrılmışlardır. Yukarıda belirtilen 2 farklı dikiş ve düğüm tekniği birbirleriyle kombine edilerek; temel dikiş - konvansiyonel düğüm (TD-KD), temel dikiş - havadan düğüm (TD-HD), açık döngüsel dikiş – konvansiyonel düğüm (ADD-KD), açık döngüsel dikiş – havadan düğüm (ADD-HD) olmak üzere 4 farklı ölçüm grubu hazırlanmıştır. Hazırlanan grupların her biri cerrahlara teknikler anlatıldıktan sonra uygulatılmış ve süresi kaydedilmiştir. Daha sonra cerrahlar 32 adet kullanılan damarlara benzer çaptaki plastik tüpler üzerinde in vitro deney modelinde her bir sütürasyonu 8 kere pratik etmiş ve yine sıçan üzerindeki 4 adet arter veya ven üzerinde in vivo pratik yapmıştır. Sonrasında bir kez daha her bir sütürasyonu sıçan femoral arteri üzerinde uygulamış ve süreler kayıt altına alınmıştır. Ayrıca >4 sene deneyime sahip cerrahların pratik sonrası attıkları dikiş-düğüm kombinasyonlarının anastomoz hatlarının elektron mikroskobu altındaki dikiş ve düğüm kaliteleri incelenmiş olup yine bu cerrahlar üzerinde çift kör yöntemle önceden belirlenmiş soruların olduğu değerlendirme formu ile tekniklerin farklı kriterlere göre ölçeklendirilmesi sağlanmıştır. Bulgular: Açık döngüsel dikiş ve konvansiyonel düğüm tekniği, en hızlı anastomoz süresine ulaşmış, daha deneyimli cerrahlar ise daha kısa sürede anastomoz yapmıştır. Grupların anastomoz süreleri sıralaması küçükten büyüğe ADD-KD < TD-KD < ADD-HD < TD-HD olmuştur. Özellikle > 4 sene deneyime sahip cerrahlar, < 1 sene deneyime sahip cerrahların 4'te 1'i sürede anastomoz yapmışlardır.“Havadan düğüm”tekniği, öğrenme eğrisi zorluklarına rağmen, pratik yapıldığında anastomoz süresini istatistiki olarak anlamlı olacak şekilde %15 oranında kısaltmıştır. Açık Döngüsel Dikiş kullanılan yöntemlerde sütür aralıkları daha düzenli olurken, Havadan Düğüm kullanılan yöntemlerde ise düğüm kalitesinin arttığı gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, mikrocerrahi operasyonlarında kullanılan çeşitli dikiş ve düğüm teknikleri karşılaştırılmıştır. Farklı deneyim seviyelerine sahip mikrocerrahlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda, en hızlı anastomozu sağlayan tekniğin Açık Döngüsel Dikiş – Konvansiyonel Düğüm olduğu tespit edilmiştir. Deneyimli cerrahlar, mikrocerrahiye yeni başlamış cerrahlara göre anastomoz işlemlerini çok daha hızlı tamamlamışlardır. Ayrıca,“Havadan Düğüm”tekniği ile yapılan anastomozlar, pratikle hız kazandıran ve daha kaliteli düğümler sunan bir teknik olarak öne çıkmıştır. Çalışma, bu konuda yapılmış en kapsamlı araştırmalardan biri olarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aims to compare the speed, ease of learning curves, applicability, and outcomes of two different suturing techniques (basic [primary] and open loop) and two different knotting techniques (conventional and airborne) used in microsurgery, both when combined and used separately by microsurgeons with varying levels of experience. The airborne suturing technique aims to perform anastomosis by keeping the suture material suspended in the air without contacting the tissue, preventing it from adhering to the delicate tissues. In the open loop technique, after finding the appropriate angle, the anastomosis is performed continuously in a loop, reducing the risk of occluding the vessel lumen. These techniques are designed to increase speed and efficiency in microsurgical anastomoses, where technique and speed are crucial. However, no previous studies in the literature have compared these techniques and the learning curves of different surgeons. The importance of speed and technique is especially critical in microsurgical anastomoses where ischemia time is significant. The search for the ideal technique continues, particularly in microsurgical emergencies like finger replantations. This study aims to contribute to this search. Materials and Methods: The study was conducted at the Experimental Research Application and Research Center of Çanakkale Onsekiz Mart University, using 36 female Wistar albino rats aged 6-8 weeks. The average diameter of the femoral arteries used was 1.6 mm, similar in size to the human digital artery. Each of the 36 rats had two femoral arteries utilized in separate anastomosis models, resulting in a total of 72 anastomosis models where the speed and suture evaluations under electron microscopy were recorded separately. The study utilized anastomoses performed by nine different microsurgeons who routinely perform microsurgical procedures. Each of the nine surgeons completed a basic microsurgery training course and was divided into three equal groups based on their experience levels: 4 years. The two different suturing and knotting techniques mentioned above were combined to create four different measurement groups: basic suture - conventional knot (TD-KD), basic suture - airborne knot (TD-HD), open loop suture - conventional knot (ADD-KD), and open loop suture - airborne knot (ADD-HD). Each group was demonstrated to the surgeons, who then performed the techniques while their times were recorded. The surgeons then practiced each suture technique eight times on 32 plastic tubes of similar diameter to the vessels used and performed in vivo practice on four artery or veins of the rats. They then performed each suture technique once more on the rat femoral artery, with the times recorded. Additionally, the quality of sutures and knots made by the surgeons with >4 years of experience was evaluated under electron microscopy, and the techniques were scaled according to various criteria using a double-blind assessment form with predefined questions. Results: The open loop suture and conventional knot technique achieved the fastest anastomosis time, with more experienced surgeons completing the anastomosis in a shorter time. The order of anastomosis times from shortest to longest was ADD-KD < TD-KD < ADD-HD < TD-HD. Surgeons with >4 years of experience completed the anastomosis in one-fourth the time of those with