Sentrifugal pompa başlığı prototipinin hemoliz indeksinin ASTM standartlarına göre insan kaynaklı kan ürünü kullanılarak in vitro değerlendirilmesi
In vitro assessment of hemolysis index of centrifugal pump head prototype using human originated blood product according to ASTM standards
  1. Tez No: 914765
  2. Yazar: SAVAŞ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kardiyak cerrahi sonrasında sıkça kullanılan bir vücut dışı dolaşım sistemi olan ECMO(Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu), özellikle COVID-19(Koronavirüs Hastalığı 2019) pandemisiyle birlikte daha geniş bir kullanım alanı bulmuş ve birçok hastanın yaşam süresini önemli ölçüde artırmıştır. ECMO sistemlerinin en kritik bileşenlerinden biri, kana hareket kazandıran sentrifugal pompa başlıklarıdır. Bu çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde geliştirilen sentrifugal pompa başlığı prototipinin, ASTM(American Society for Testing and Materials) standartlarına uygun olarak hemoliz indeksini in vitro koşullarda insan kaynaklı kan ürünleri kullanarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmada, pompa başlığının tasarım özelliklerinin (örneğin kanat açıklıkları gibi) kanın şekilli elemanları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bu kapsamda, ECMO sistemlerinde kullanılan sentrifugal pompa başlıklarının güvenlik ve etkinliğini artırmak amacıyla kapsamlı biyokimyasal parametreler, kan gazı ve hemogram analizleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar, ASTM F1841-97 standardına göre oluşturulan kapalı bir test döngüsü modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu standart çerçevesinde, mevcut kliniklerde kullanılan bir sentrifugal pompa başlığı ile üniversitemizde geliştirilen prototip pompa başlığı, test döngüsü modelinde beşer kez karşılaştırılmıştır. Çalışmada, FreeHb(Plazma Serbest Hemoglobin) değeri hemolizin değerlendirilmesinde ana parametre olarak kullanılmış; bunun yanı sıra ALT(Alaninaminotransferaz), AST(Aspartataminotransferaz), LDH(Laktatdehidrogenaz) ve bilirubin gibi biyokimyasal parametreler de incelenmiştir. Test sonuçları mevcut ECMO sistemlerinde kullanılan pompa başlıkları ile karşılaştırılmış ve tasarımın iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu tez, hemoliz komplikasyonlarını azaltmayı hedefleyen, ECMO sistemleri için optimize edilmiş ve kana minimum düzeyde hasar veren pompa başlığı tasarımının geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ECMO(Extracorporeal Membrane Oxygenation), a widely used extracorporeal circulation system following cardiac surgery, has gained broader application, particularly during the COVID-19(Coronavirus Disease 2019) pandemic, significantly improving the survival rates of many patients. One of the most critical components of ECMO systems is the centrifugal pump head, which imparts movement to the blood. This study aims to evaluate the hemolysis index of a centrifugal pump head prototype developed at Dokuz Eylül University under in vitro conditions using human derived blood products, in compliance with ASTM(American Society for Testing and Materials) standards. The design features of the pump head (e.g., impeller blade angles) and their effects on blood components were analyzed. To enhance the safety and efficacy of centrifugal pump heads used in ECMO systems, comprehensive biochemical parameter analyses, blood gas assessments, and hemogram tests were conducted within the scope of this research. The experimental studies were conducted using a closed-loop test model designed according to ASTM F1841-97 standards. Within this framework, the prototype centrifugal pump head developed at our university was compared with a commercially available centrifugal pump head used in current clinical practice, with each tested five times in the loop model. In the study, the FreeHb(Plasma Free Hemoglobin) value was used as the primary parameter to evaluate hemolysis. Additionally, biochemical markers such as ALT(Alanine Aminotransferase), AST(Aspartate Aminotransferase), LDH(Lactate Dehydrogenase), and bilirubin were also analyzed. The test results were compared with those of existing ECMO systems, and recommendations for design improvements were proposed. This thesis aims to contribute to the development of an optimized centrifugal pump head design for ECMO systems that minimizes damage to blood, thereby reducing hemolysis-related complications.