Koroner baypas cerrahisinde kullanılan roller ve santrifugfal pompa başlıklarının karşılaştırılması
Comparison of roller and centri̇fugal pump caps i̇n coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 377134
  2. Yazar: İLKER DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIGÜL, PROF. DR. ERDAL EGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Açık kalp cerrahisi gibi major ve kompleks bir girişim, mortalite ve morbiditeyi direkt etkileyecek birçok komplikasyonu da beraberinde getirir. Bu çalışmamızda amaç elektif koroner baypas operasyonu yapılan hastalarda roller ve santrifugal pompa başlıklarının hematolojik sistem, postoperatif drenaj, kan ürünü transfüzyon, postoperatif nörokognitif fonksiyonlar ve organ fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır.İki pompa başlığı arasındaki en önemli farklılık nörolojik komplikasyonlarda gözlendi. Preoperatif hasta verilerinin benzer olması, postoperatif ritim bozukluğu açısından anlamlı farklılık olmaması ve çalışmanın izole koroner arter hastalarında yapılmış olmasından dolayı nörolojik komplikasyonlar açısından istatiksel olarak anlamlı olan bu farklılığın pompa başlıklarından kaynaklandığı düşünüldü. Santrifugal pompa grubunda hastane ve yoğun bakım ünite kalış süresinin düşük olmasının nörolojik komplikasyon oranın düşük olmasından kaynaklanabileceği düşünüldü. Açık kalp cerrahisinde komorbit hastalarda santrifugal pompanın, roller pompaların alternatifi olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Major and complex initiative like open heart surgery brings many complications which can directly affect mortality and morbidity.The aim of this study is to compare the effects of roller and centrifugal pump caps on hemetologic system, postoperative drainage, blood product transfusion, postoperative neurocognitive function and organ function in patients undergoing elective coronary artery bypass surgery.The most important difference between the two pump caps were observed in the neurologic complications.Because of the similary in the preoperative patient data, the lack of significant differences in postoperative arrhythmia and work performed in patient with isolated coronary artery disease, it was thought that statistically significant differences due to neurological complications were arised from pump head.In the group of centrifugal pump the lower rate length of stay in the hospital and intensive care unit thought to be due to the lower rate of neurological complications.We believe that in open heart surgery the paient the patient with comorbidity, centrifugal pump may be alternative to roller pump.