Kök kanal tedavili molar dişlerin başarısını etkileyen faktörlerin apikal periodontitis ile ilişkisinin değerlendirilmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of the relationship between factors affecting the success of root canal treated molar teeth and apical periodontitis: a retrospective study
- Tez No: 914779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak Türk popülasyonunda endodontik tedavi görmüş maksiller ve mandibular molar dişlerde kök kanal tedavisinin kalitesi, apikal periodontitis prevalansı ve tedavi kalitesinin periapikal duruma etkisi değerlendirilmiştir. 282 hastanın (18-50 yaş arası) 396 endodontik tedavili maksiller ve mandibular birinci ve ikinci molar dişlerinin KIBT görüntüleri aksiyal, sagittal ve koronal kesitlerde incelenmiştir. Kanal dolgu uzunluğu, homojenlik, koronal restorasyon ve komplikasyonlar dahil olmak üzere endodontik tedavinin kalitesi ve lezyon boyutu, köke ilişkisi ve kemik yıkımının yeri gibi periapikal durum periapical and endodontic status scale (PESS) e göre değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Yates düzeltmesi, Fisher-Freeman-Halton ve Pearson Ki-Kare testleriyle analiz edilmiştir. Dişlerin %57,6'sında apikal periodontitis tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the quality of root canal treatment, the prevalence of apical periodontitis (AP), and the impact of treatment quality on periapical status in endodontically treated maxillary and mandibular molars in a Turkish population using cone beam computed tomography (CBCT). CBCT images of 396 endodontically treated maxillary and mandibular first and second molars from 282 patients (aged 18–50 years) were analyzed in axial, sagittal, and coronal sections. The quality of endodontic treatment, including canal filling length, homogeneity, coronal restoration, and complications, as well as periapical status, such as lesion size, relationship to the root, and site of bone destruction, were assessed using the Periapical and Endodontic Status Scale (PESS). Statistical analyses were performed using the Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Yates correction, Fisher-Freeman-Halton, and Pearson Chi-square tests. Apical periodontitis was detected in 57.6% of the examined teeth.