Orthomta ile kök kanal dolumu yapılan konjenital daimi premolar diş eksikliği olan süt molar dişlerinin klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of primary molar teeth with congenitally missing permanent teeth root canal treatment filled with orthomta
  1. Tez No: 637603
  2. Yazar: SÜMEYRA AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Çalışmamızda kalsiyum silikat esaslı OrthoMTA ile kök kanal tedavisi tamamlanan konjenital ikinci premolar diş eksikliği olan süt ikinci molar dişlerin klinik radyolojik başarısının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal Metod: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na 2018-2019 yılları arasında başvurmuş, pulpası enfekte ve konjenital ikinci premolar diş eksikliği olan süt ikinci molar dişe sahip 13 hasta çalışmaya dahil edildi. Geleneksel kök kanal tedavisi yapılamayacak durumda olan dişlere OrthoMTA ile kök kanal dolumu yapıldı. Tedavi sonrasında 3., 6., 9. ve 12. aylarda tedavinin klinik ve radyolojik başarısı değerlendirildi. Kanal tedavi sonrası trabeküler kemikteki değişikliklerin saptanması için fraktal analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to perform root canal treatment of the second primary molar with congenitally missing second premolar with calcium silicate based OrthoMTA and to evaluate its clinical-radiological success. Material and Method: 13 patients with pulp infection and congenitally missing second premolar teeth, who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics between 2018 and 2019, were included in the study. Root canal filling was performed with OrthoMTA in these teeth that were not suitable for traditional root canal treatment. The clinical and radiological success of the treatment was evaluated at the 3rd, 6th, 9th and 12th months after the treatment. Fractal analysis was used to detect changes in the trabecular bone after canal treatment.