Siber terörizmin idare hukukunda sosyal risk ilkesi çerçevesinde incelenmesi
Examination of cyber terrorism in the framework of social risk principle in administrative law
  1. Tez No: 914812
  2. Yazar: BURAK YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Siber terörizm, son yüzyılda konvansiyonel savaşların yanında kullanılan hibrit savaş yöntemleri ile birlikte hayatımıza girmiştir. Teknolojik gelişmelerle beraber devletler arası savaşların siber ortama taşınması neticesinde devletlerin kritik altyapılarına, kritik tesis ve varlıklarına, üretim tesislerine, enerji altyapılarına yönelik siber saldırılar artarak siber uzamda yeni bir küresel güç savaşı ortaya çıkarmıştır. Devlet dışı aktörler ve terör örgütleri, internet teknolojilerini kullanarak siyasi hedefler doğrultusunda siber terörizmi etkili bir toplumsal araç olarak belirlemiştir. Devletler için ise, daha az maliyetle rakip olarak gördükleri diğer devletlerin kritik altyapılarına zayiat verme imkanı hasıl olmuştur. Bu bağlamda terörizm neticesinde bireylerin sırf o devletin vatandaşları olmaları dolayısıyla gördükleri maddi ve manevi zararların yine devlet tarafından idarenin sorumluluğu kapsamında tazmin edilmesi hususu gündeme gelmiştir. Diğer taraftan tüm uluslararası hukukta olduğu gibi, Türk hukukunda da yer alan klasik terörizm ve terörle mücadeleden doğan zararların tazminine ilişkin düzenlemelerin, siber saldırılar neticesinde vatandaşların görebileceği zararlara karşı yeterli olmadığı ve bu alanda bir kanun boşluğu olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; siber terörizmin tarihi gelişimi içerisinde ana unsurları, siber terörizmde araç olarak kullanılan siber saldırı yöntemleri, devletlerin siber dayanıklılığına yönelik siber güvenlik tedbirleri ile söz konusu alandaki kanun boşluğunun doldurulması amacına hizmet edebilecek nitelikte kanun koyucuya yol gösterecek çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyber terrorism has entered our lives with hybrid warfare methods used alongside conventional warfare in the last century. As a result of the transfer of interstate wars to the cyber environment with technological developments, cyber attacks on critical infrastructure, critical facilities and assets, production facilities and energy infrastructures of states have increased, creating a new global power struggle in cyberspace. Non-state actors and terrorist organisations have identified cyber-terrorism as an effective social tool to achieve political goals through the use of Internet technologies. It has become possible for states to inflict damage at lower cost on the critical infrastructure of other states that they perceive as rivals. In this context, the question of compensation for the material and moral damage suffered by individuals as a result of terrorism, simply because they are citizens of that state, has come to the fore, under the responsibility of the administration. On the other hand, as in any international law, it can be seen that the regulations regarding the compensation of damages resulting from classical terrorism and the fight against terrorism in Turkish law are not sufficient for the damages that citizens may suffer as a result of cyber attacks, and there is a legal gap in this area. In this study, the main elements of cyber terrorism within its historical development, cyber attack methods used as tools in cyber terrorism, cyber security measures for the cyber resilience of states and proposed solutions that will guide the legislator to fill the legal gap in this area are discussed.