Femur suprakondiler AO C ve C tip 3a açık kırıklarında klinik sonuçlarımız
Clinical outcomes of supracondylar femur ao type B and C 3A open fractures
- Tez No: 914814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Femur suprakondiler AO B ve C Tip 3A açık kırıkları, yüksek enerji travmalarından kaynaklanan ciddi kırıklardır. Bu kırıklar, özellikle ateşli silah yaralanmaları ve trafik kazaları gibi olaylarla ilişkilidir. Çalışmamız, bu tür kırıkların tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerin etkinliğini, biyobelirteçlerle klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi ve tedavi süreçlerini etkileyen faktörleri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, ateşli silah yaralanmaları ile diğer travmalara bağlı açık kırıkların iyileşme süreçlerindeki farklılıklar incelenmiştir. Materyal-Metod: 2011-2024 yılları arasında Dicle Üniversitesi'nde AO B ve C Tip 3A açık kırığı tanısı alan 44 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar, ateşli silah yaralanması olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. İlk kan örneklerindeki LDH, albümin, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), monosit/lenfosit oranı (MLR) gibi laboratuvar parametreleri kaydedildi. Klinik sonuçlar, kırık kaynaması, eklem hareket açıklığı ve skorlama sistemleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: ASY ile ASY dışı gruplar arasında kaynama oranlarında (13/6 ve 22/3) anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Femoral supracondylar AO Type B and C Type 3A open fractures are severe injuries caused by high-energy trauma. These fractures are particularly associated with gunshot wounds and traffic accidents. Our study aimed to retrospectively evaluate the effectiveness of surgical methods used in the treatment of such fractures, the relationship between biomarkers and clinical outcomes, and the factors influencing treatment processes. Additionally, differences in healing processes between open fractures caused by gunshot wounds and those resulting from other trauma types were investigated. Materials and Methods: A total of 44 patients diagnosed with AO Type B and C Type 3A open fractures at Dicle University between 2011 and 2024 were retrospectively evaluated. The patients were divided into two groups based on whether they sustained a gunshot wound. Laboratory parameters such as LDH, albumin, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), and monocyte/lymphocyte ratio (MLR) from initial blood samples were recorded. Clinical outcomes were compared concerning fracture union, range of joint motion, and scoring systems.