İndirekt hiperbilirubinemili yenidoğanlarda vitamin düzeyleri ve bazı biyokimyasal parametreler
Vitamin levels and some biochemical parameters in newborns with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 914824
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT, DR. CİHAT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İndirekt hiperbilirubinemi, yenidoğanlarda bilirubinin normalden yüksek seviyelerde olmasıyla karakterizedir ve genellikle fizyolojik sarılık olarak bilinir. Bu çalışmada indirekt hiperbilirubinemili bebeklerde vitamin düzeylerini, biyokimyasal ve hematolojik parametre değişimlerini birlikte incelenmek amaçlandı. Çalışmada SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine sarılık ile başvuran hasta bebekler ve onlardan başvuru anından hospitalize ve taburcu süresine kadar yapılan tedavi sürecinde rutin olarak alınan kan örneklerinden yapılan hemogram ve biyokimya kan değerleri kullanıldı. Araştırmada kullanılan anne ve bebeklerin demografik özellikleri tablo halinde gösterildi. Çalışmada 20 sağlıklı bebek kontrol grubunu oluştururken, indirekt hiperbilirubinemi saptanan 20 erkek ve 20 kız yenidoğan toplam 40 bebek hasta grubu olarak kabul edildi. Hepsinden usulüne uygun olarak kandamar yoluyla alınıp elde edilen serumlarda; Retinol, α- tokoferol ve VitD3 düzeyleri HPLC kullanarak ölçülürken, Vitamin C spektrofotometrik olarak tayin edildi. Üre, Glukoz, Kreatinin, ALT, AST, T.Bilirubin, D.Bilirubin, Ürik Asit, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Klor gibi biyokimyasal parametrelerin düzeyleri Cobas c 702 otoanalizörü ile saptandı. Hematolojik prarametrelerden WBC, RBC, Hb, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, PCT, RDW-CV, RDW-SD, NE değerleri ise MİNDRAY BC-6800 cihazında ölçüldü. Retinol, α-tokoferol, Vitamin D3 ve Vitamin C düzeylerinde hasta bebeklerde normal sağlıklı olanlara göre istatistiksel öneme sahip azalmalar saptandı. Biyokimyasal parametreler ele alındığında hasta grubunda glukoz azalırken üre total ve direkt bilirubin ile sodyum düzeylerinde artış tespit edildi. Özellikle total ve direkt bilirubin düzeylerinde hasta bebeklerde sağlıklı olanlara göre önemli artış p≤0.0001 bulundu. Hesaplanan değer olarak da indirekt bilirubindeki yükselme yine dikkati çeker düzeyde yüksekti. Yine hematolojik olarak Hb, HCT değerlerinde hasta bebeklerde azalma saptanırken MCH, PCT de artış tespit edildi. Elde edilen tüm değerler ve erkek ve kız bebeklerde cinsiyete göre farklılıklar çalışma içinde tablolar halinde sunuldu. Sonuç olarak araştırmada temel hedef olan vitamin düzeyleri hiperbilirubinemili çocuklarda düşük olarak saptanmış, eksikliklerinin sarılık gelişimindeki önemi ve normal vitamin düzeylerinde hiperbilirubinemi rastlanılma ve fototerapi süresinde kısalmaların olacağı vurgulanmış, bu alanda çalışan klinisyen ve kadın doğum hekimlerine gebelikte A, D, E, C vitamin takviyelerinin yapılmasının gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indirect hyperbilirubinemia is characterized by higher than normal levels of bilirubin in newborns and is generally known as physiological jaundice. In this study, it was aimed to examine the vitamin levels, biochemical and hematological parameter changes in infants with indirect hyperbilirubinemia. In the study hemogram and biochemistry blood values were used from jaundiced infants who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of the SBU Van Education and Research Hospital and from blood samples routinely taken from them during the treatment process from the moment of admission to hospitalization and discharge. Demographic characteristics of mothers and infants used in the study are shown in the table. In the study, 20 healthy infants in the control group, while 20 male and 20 female newborns with indirect hyperbilirubinemia were accepted as the patient group, a total of 40 infants. In the serums obtained from all of them via blood vessels in accordance with the procedure; Retinol, α-tocopherol and VitD3 levels were measured using HPLC and Vitamin C was determined spectrophotometrically. The levels of biochemical parameters such as Urea, Glucose, Creatinine, ALT, AST, T. Bilirubin, D. Bilirubin, Uric Acid, Calcium, Magnesium, Sodium, Chloride were determined by Cobas c 702 autoanalyzer. Hematological parameters such as WBC, RBC, Hb, HCT, MCV, MCH, MCHC, PLT, PCT, RDW-CV, RDW-SD, NE were measured by MINDRAY BC-6800 device. Statistically significant decreases were detected in the levels of retinol, α-tocopherol, vitamin D3 and vitamin C in jaundiced babies compared to normal healthy babies. When biochemical parameters were considered, while glucose decreased in the patient group, an increase was detected in urea, total and direct bilirubin and sodium levels. Especially in total and direct bilirubin levels, a significant increase of p≤0.0001 was found in jaundiced babies compared to healthy babies. The increase in indirect bilirubin was also strikingly high as a calculated value. Again, while a decrease was detected in hematological Hb, HCT values in sick babies, an increase was detected in MCH, PCT. All values obtained and differences according to gender in male and female babies were presented in tables in the study. As a result, vitamin levels, which were the main target of the study, were found to be low in children with hyperbilirubinemia, the importance of deficiencies in the development of jaundice and the fact that hyperbilirubinemia would be encountered at normal vitamin levels and the duration of phototherapy would be shortened were emphasized, and it was recommended to clinicians and gynecologists working in this field that A, D, E, and C vitamin supplements should be administered during pregnancy.