Kronik hastalıklarda hemşire-hasta karşılıklı etkileşim ölçeği hemşire ve hasta formu'nun Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the nurse and patient form of the nurse-patient interaction scale in chronic diseases
- Tez No: 914825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, kronik hastalığı olan bireylerin hemşirelerle kurdukları etkileşimi değerlendirmek için“Kronik Hastalıklarda Hemşire-Hasta Karşılıklı Etkileşim Ölçeği”nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kronik hastalıklar, bireylerin yaşam kalitesini düşüren ve sürekli tedavi gerektiren sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle, hemşirelerin bakım sürecindeki rolü, hastaların tedaviye uyum sağlamasında ve günlük yaşamlarını yönetme becerilerini geliştirmelerinde önemli bir faktördür. Araştırmada, bir devlet hastanesinde çalışan 200 hemşire ve bu hastanede tedavi gören 200 kronik hasta yer almaktadır. Ölçeğin Türk toplumuna uygunluğu, kapsam açısından geçerlik ve güvenirlik analiz edilmiştir. Yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin üç alt boyut altında toplandığı görülmüştür:“Bakımı Kararlaştırma ve Paylaşma”,“Referans Noktası Olma”ve“Gelişim ve Ötesine Gitme.”Bu üç boyut, toplam varyansın %57.119'unu açıklayarak, ölçeğin hemşire-hasta etkileşimini farklı boyutlarıyla değerlendirebildiğini göstermektedir. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, ölçeğin yapı geçerliği yüksek bulunmuş; model uyum indeksleri kabul edilebilir düzeydedir. Araştırmada, ölçeğin hemşire ve hasta formlarının genel güvenirlik düzeylerini değerlendirmek amacıyla Cronbach Alfa katsayıları hesaplanmıştır. Hemşire formu için genel Cronbach Alfa katsayısı 0.885, hasta formu için ise 0.873 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, her iki formun da oldukça güvenilir olduğunu ve yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları, ölçeğin Türk sağlık sisteminde kullanılabilir bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Hemşirelerin, kronik hastaların bakım sürecinde onlarla kurdukları ilişkiyi anlamak ve güçlendirmek için bu ölçekten yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a Turkish adaptation of the“Nurse-Patient Interaction Scale in Chronic Diseases”to assess the interactions of individuals with chronic diseases with nurses. Chronic diseases are health problems that reduce the quality of life of individuals and require continuous treatment. Therefore, the role of nurses in the care process is an important factor in patients' compliance with treatment and in developing their skills to manage their daily lives. The study included 200 nurses working in a public hospital and 200 chronic patients receiving treatment at this hospital. The suitability of the scale for Turkish society, validity and reliability in terms of scope were analyzed. As a result of the explanatory factor analysis, it was seen that the scale was grouped under three sub-dimensions:“Deciding and Sharing Care,”“Being a Reference Point,”and“Developing and Going Beyond.”These three dimensions explained 57.119% of the total variance, indicating that the scale can assess nurse-patient interaction in different dimensions. According to the confirmatory factor analysis results, the construct validity of the scale was found to be high; model fit indices were at an acceptable level. In the study, Cronbach's alpha coefficients were calculated to evaluate the general reliability levels of the nurse and patient forms of the scale. The general Cronbach's alpha coefficient was found to be 0.885 for the nurse form and 0.873 for the patient form. These results show that both forms are highly reliable and have high internal consistency. The findings of the study revealed that the scale is a usable tool in the Turkish health system. It is recommended that nurses use this scale to understand and strengthen the relationship they establish with chronic patients during the care process.