Poseidon grup 1 ve 2 hastalarda farklı kontrollü ovarian hiperstimulasyon (KOH) protokollerinin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) başarısına olan etkilerini karşılaştırmak
Comparison the effects of different controlled ovarian hyperstimulation (COH) protocols on intracytoplasmic sperm injection (ICSI) success in poseidon groups 1 and 2 patients
  1. Tez No: 914826
  2. Yazar: EZGİ AHAT SEVİLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN DEVRANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışma, POSEIDON Grup 1 ve Grup 2 hastalarında uygulanan farklı kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (KOH) protokollerinin (rekombinant FSH [rFSH] ve kombine [rFSH + hMG]) intrastoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) tedavisindeki etkinliğini değerlendirmek ve bu protokollerin üreme sonuçları üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2014-2024 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'nde tedavi gören toplam 295 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Dahil edilen hastalar, POSEIDON Grup 1 (35 yaş, yeterli over rezervi) kriterlerini karşılayan bireylerden oluşmaktadır. Hastalara, rekombinant FSH (rFSH) veya kombine (rFSH + hMG) protokolleri uygulanmıştır. Birincil sonuç klinik gebelik oranı olarak belirlenirken, sekonder sonuçlar arasında fertilize edilen oosit sayısı, toplanan toplam oosit ve metafaz II (MII) oosit sayıları, transfer edilen embriyo sayısı, stimülasyon süresi ve serum hormon seviyeleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness of different controlled ovarian hyperstimulation (COH) protocols (recombinant FSH [rFSH] and combined [rFSH + hMG]) in intracytoplasmic sperm injection (ICSI) treatment and to compare their impact on reproductive outcomes in patients classified as POSEIDON Groups 1 and Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 295 patients treated at the IVF Unit of Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between 2014 and 2024. Eligible patients met the criteria for POSEIDON Group 1 (35 years, adequate ovarian reserve). Patients underwent COH protocols using either recombinant FSH (rFSH) or a combined protocol (rFSH + hMG). The primary outcome was the clinical pregnancy rate, while secondary outcomes included the number of fertilized oocytes, total oocytes retrieved, metaphase II (MII) oocytes, embryos transferred, stimulation duration, and serum hormone levels.