Diyabetik makula ödemi hastalarında kist içi hiperreflektivitenin intraoküler inflamasyon düzeyi ile ilişkisi
Correlation of intracystic hyperreflectivity and intraocular inflammatory status in diabetic macular edema patients
- Tez No: 914866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇAKIR, DR. GAMZE KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Diyabetik makula ödemi (DMÖ) bulunan hastalarda optik kohorens tomografi (OKT) kesitlerinde görülen kistlerin iç reflektivitesinin, ön kamara sitokinleri ve diğer OKT biyobelirteçleri ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. İkincil olarak yapılan intravitreal enjeksiyon türünün kist içi hipereflektivite üzerine olan etkisi araştırıldı. Gereç Yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel, randomize olmayan bir çalışma olarak tasarlanmış olup 28 Şubat 2024- 28 Ağustos 2024 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Retina Departmanı'nda takipli, dirençli diyabetik makula ödemi tanısı konmuş ve muayenesinde katarakt tespit edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara, katarakt ameliyatı ile aynı seansta planlanmış intravitreal enjeksiyon (aflibercept veya deksametazon) tadavisi uygulanmıştır. Katarakt dışında herhangi bir ek intraoküler patolojisi bulunmayan ve katarakt operasyonu planlanmış hastalar ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki hastaların 1. gün ve 1.aydaki OKT kesitlerindeki kist içi reflektivite değerleri Image J programı kullanılarak ölçülmüştür. Katarakt ameliyatı esnasında alınan ön kamara sıvısı örneklerinde IL-1B, 1Ra, 2, 4, 6, 8, 10, TNF, Ang 2, FGF, HGF, PDGF, TIMP, VEGF değerleri ölçülmüştür. Sitokin değerleri ile DMÖ varlığı, santral makula kalınlığı (SMK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve kist içi reflektivite ölçümleri arasında olan ilişkiye bakılmıştır. SMK, EİDGK ve kist içi reflektivite ölçümlerinin postoperatif değişimleri ile yapılan enjeksiyon türü ve ön kamara sitokin seviyelerinin bu değişim üzerine olan etkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 67 hastanın 80 gözü dahil edildi. Buna göre çalışma grubu 28 göz deksametazon implant grubu, 28 göz aflibercept grubu olmak üzere totalde 56 gözden oluşurken; kontrol grubunda 24 göz bulunmaktaydı. DMÖ grubu ile kontrol grubu arasında ön kamara sitokinleri açısından IL-6, 8, IFNg, Ang-2, HGF, PDGF ve VEGF değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Bu sitokinlerden IL-6, IL-8, Ang-2, IFNg, HGF ve VEGF ölçümlerinin DMÖ grubunda daha yüksek olduğu görülürken PDGF ölçümleri kontrol grubunda daha yüksekti (p:0.001,p
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to show the correlation between the internal reflectivity of cysts seen in optical coherence tomography (OCT) sections, anterior chamber cytokines and other OCT biomarkers in patients with diabetic macular edema (DME). Secondly, the effect of the type of intravitreal injection on intracystic hyperreflectivity was investigated. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective, observational, non-randomized study and was conducted between 28 February 2024 and 28 August 2024. Patients with cataract and resistant diabetic macular edema who were followed up in the Retina Department of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital were included in the study as a study group. Patients received planned intravitreal injection (aflibercept or dexamethasone) treatment at the same session as cataract surgery. Patients who did not have any additional intraocular pathology other than cataract and scheduled for cataract surgery were included in the study as the control group. Intracyst reflectivity values in the OCT sections of the patients in the study group were measured by using the Image J program on the 1st day and 1st month after cataract surgery. IL-1B, 1Ra, 2, 4, 6, 8, 10, TNF, Ang 2, FGF, HGF, PDGF, TIMP, VEGF values were measured in anterior chamber fluid samples which were taken during cataract surgery. The relationship between cytokine levels and the presence of DME, central macular thickness (CMT), best-corrected visual acuity (BCVA) and intracystic reflectivity measurements was examined. Postoperative changes in CMT, BCVA and intracystic reflectivity measurements were noted. The effects of the type of injection and anterior chamber cytokine levels on these changes were examined. Results: 80 eyes of 67 patients were included in the study. The study group consisted of 56 eyes in total, 28 eyes in the dexamethasone implant group and 28 eyes in the aflibercept group. There were 24 eyes in the control group. A statistically significant difference was detected between the DME group and the control group in the values of IL-6, 8, IFNg, Ang-2, HGF, PDGF and VEGF.