Doğu Karadeniz'de fındığın toplumsal tarihi (1960-1980)
The social history of hazelnuts in the Eastern Black Sea region (1960-1980)
- Tez No: 914868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YOLCU YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma 1960-1980 yılları arasında gelişen siyasal olayları Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık üreticileri özelinde incelemektedir. Bölgede fındık üretiminin gelişmesiyle değişen ekonomik dengeler üreticiler için piyasa ekonomisi içerisinde ekonomik ve sosyal dönüşüme uğramalarını beraberinde getirmiştir. Bu noktada gelişen talep ve arzular dönemin siyasal dinamikleri içerisinde eklemlenerek siyasal bir mücadele sürecini başlatmıştır. Bu çalışmada da bu süreci Antonio Gramsci, E. P. Thomson ve Charles Tilly'den ödünç alınan kavramlar kümesi yardımıyla incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the political events that occurred between 1960 and 1980, focusing on hazelnut producers in the Eastern Black Sea Region. The development of hazelnut production in the region altered economic balances, leading producers to undergo economic and social transformations within the framework of the market economy. At this point, emerging demands and aspirations were integrated into the political dynamics of the period, initiating a process of political struggle.In this study, we aim to analyze this process using a conceptual framework borrowed from Antonio Gramsci, E. P. Thompson, and Charles Tilly.