Genç iş gücünün ve işverenlerin düzgün iş algısına eleştirel bir yaklaşım
A critical approach to young labour force and employers' perception of decent work
- Tez No: 914869
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırma, işverenler ile genç iş gücünün düzgün iş kavramına ilişkin algılarının uluslararası standartlar doğrultusunda incelenmesine ve algı farklılıklarının tespitine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel sorusu; işverenlerin sunduğu iş koşullarının, düzgün iş kriterlerine ne ölçüde uyduğudur. Literatürdeki ölçüm araçlarının yetersizliği nedeniyle, düzgün iş kavramını değerlendirmek için bir referans noktası oluşturacak yeni bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Bu kapsamda, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılarak en çok açık işin bulunduğu imalat sektöründe; talep edilen mesleklere yönelik toplamda 30 işveren ve genç iş gücü ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. İşveren ve iş gücünün düzgün işe ilişkin bakış açılarının birlikte değerlendirilmesi, çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Bulgular; işverenler ve genç iş gücünün düzgün işe dair bakış açılarındaki belirgin farklılıkları ortaya koymaktadır. İşverenler, düzgün işi; kaliteli üretim çıktısıyla ilişkilendirirken, genç iş gücü ise hor görülmediği ve ezilmediği bir iş olarak tanımlamaktadır. Her iki tarafın kavramı kendi perspektifinden değerlendirmesi, ortak bir anlayışın oluşmamasına ve düzgün iş ortamının sağlanmasında zorluklara neden olmaktadır. Araştırmada öne çıkan bir diğer bulgu, işverenlerin düşük ücret uygulamalarını çalışanlara“aile sıcaklığı”ve“güven ortamı”sunduklarını öne sürerek meşrulaştırma eğiliminde olmalarıdır. Buna ek olarak, genç iş gücünün sendikal faaliyetlere dair yetersiz bilgiye sahip olması ve toplumsal saygınlık kaygılarının ön planda olması da dikkat çeken noktalar arasındadır. Bu çalışma, iş gücü piyasasına ilişkin farklı dinamikleri ortaya koyması bakımından özellikle çalışan bulmakta zorlanan işverenler, sendika yetkilileri, arabulucular, bilirkişiler ve politika yapıcılar açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the perceptions of employers and young labour force regarding the concept of“decent work”in line with international standards and identifying differences in these perceptions. The primary research question explores the extent to which employers' working conditions align with the criteria for decent work. Due to the inadequacy of measurement tools in the literature, a new measurement tool has been developed to establish a reference point for evaluating the concept of decent work. In this context, the phenomenological design, one of the qualitative research methods, was employed, and in-depth interviews were conducted with a total of 30 employers and young workers in the manufacturing sector, which has the highest number of job openings, focusing on the most in-demand professions. The joint evaluation of employers' and employees' perspectives on decent work highlights the uniqueness of the study. Findings reveal significant differences in perceptions: employers associate decent work with quality production outputs, while young workers define it as a workplace free from disrespect and exploitation. While employers associate decent work with quality production outputs, young workers define it as work where they are not disrespected or exploited. This divergence in perspectives hinders a shared understanding and the creation of decent work environments. Notably, employers justify low wages by emphasizing a sense of familial warmth and security. Conversely, young workers exhibit limited awareness of union activities and express concerns over social respectability. By uncovering distinctive dynamics within the labour market, this study provides valuable insights for employers, union officials, mediators, and policymakers.