Çocuklar için felsefe atölyelerinin yüz yüze veya dijital araçlarla desteklenmiş çevrim içi ortamda gerçekleştirilmesinin eleştirel düşünme becerileri açısından incelenmesi
Examination of philosophy for children workshops conducted in face to face or digital tools supported online environments in terms of critical thinking skills
  1. Tez No: 914872
  2. Yazar: DUYGU KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri için çevrim içi ortamda geliştirilen Çocuklar için Felsefe (P4C- Philosophy for Children) atölyelerinin çocuklarda eleştirel düşünme becerisine etkisini incelemektir. Araştırma İstanbul'daki bir devlet okulunda dördüncü sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Çalışma grubunun oluşturulmasında erişilebilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Karma yöntem araştırma modellerinden olan sıralı dönüşümsel tasarım kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Çalışmada bir deney bir de kontrol grubu bulunmaktadır. Çalışma grubundaki öğrenciler, çalışmaya katılmaya gönüllü bir öğretmen ve sınıftan belirlenmiştir. Nicel veriler için uygulama öncesinde ve sonrasında her iki grup için de Eleştirel Düşünme Eğilimleri ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler için atölyeler esnasında alınan video kayıtları metne dökülerek oluşturulan atölye dökümleri ve öğrencilerin görüşlerinin alındığı atölye değerlendirmeleri kullanılmıştır. Uygulama sürecinde her iki gruba da birer pilot uygulama ve sonrasında sekizer Çocuklar için Felsefe (P4C) atölyesi yapılmıştır. Atölyeler kontrol grubuyla yüz yüze ve çemberde, deney grubuyla ise Zoom üzerinden ve farklı Web2.0 araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki atölyeler süresince çocuklar Padlet, Miro, Canva, Google Forms, Popplet, Mindmeister, Mentimeter olmak üzere yedi farklı Web 2.0 aracıyla tanışmışlardır. Araştırma sonucunda elde edilen Eleştirel Düşünme Eğilimleri ölçeğinin öntest ve sontest bulgularında deney ve kontrol gruplarının eleştirel düşünme becerileri açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öte yandan nitel verilere dayalı olarak, her iki grupta da çocukların felsefe soruları üzerine düşünmekten hoşlandığı, bazı öğrencilerde de görüşlerini gerekçelendirerek ifade edebilmelerinde artış olduğu söylenebilir. Çevrim içi atölyelerde zaman zaman internet bağlantı sorunları yaşanabilse de atölyeler çevrim içi ortamda da yüz yüze atölyelere denk şekilde yürütülebilmiştir. Çevrim içi atölyelerde kullanılan Web 2.0 araçlarının çocukların ilgisini artırdığı görülmüş, yönergelerin net verilebildiği ve üyelik isteyen araçlar hakkında atölye öncesinde bilgilendirme yapıldığı atölyelerde çocuklar söylenenleri uygulayabilmiştir. Bu çalışma Çocuklar için Felsefe atölyelerine zaman ve mekân bakımından ulaşmanın zor olduğu durumlarda çevrim içi olarak yürütülmesinin mümkün ve ekonomik bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how fourth-grade elementary school students' critical thinking skills are affected by online Philosophy for Children (P4C). We conducted the study with fourth-grade students from a public school in Istanbul. This research utilized a sequential transformative design, which is a mixed-methods approach. There is one control group and one experimental group in this research. The study group consisted of a teacher who consented to participate and his students. We used the Critical Thinking Dispositions Scale for both groups, before and after the application. We created workshop transcripts for qualitative data by transcribing video recordings taken during the workshops and collecting students' opinions through workshop evaluations. During the application process, both groups participated in one pilot workshop and eight Philosophy for Children workshops. We held workshops in a circle and one-on-one with the control group at the school. With the experimental group, the workshops were conducted via Zoom, utilizing different Web 2.0 tools in parts of each workshop. Those Web 2.0 tools were Padlet, Miro, Canva, Google Forms, Popplet, Mindmeister, and Mentimeter. The Critical Thinking Dispositions Scale results showed that there was no significant difference in either group's critical thinking abilities before or after the application. However, qualitative data indicated that children in both groups enjoyed thinking about philosophical questions, and there was an increase in some students' ability to express their opinions with justification. Despite occasional internet connection issues, the online workshops successfully took place. The Web 2.0 tools used increased children's interest, and children were able to successfully follow the instructions when they were clear and information about tools requiring membership was provided beforehand. This study demonstrates that conducting Philosophy for Children workshops online is a feasible and economical option when access to these workshops in terms of time and space is challenging.