Dijital oyun destekli matematik öğretiminin ortaokul öğrencilerinin matematiksel süreç becerilerine etkisi
The effect of digital game supported mathematics teaching on the mathematical process skills of secondary school students
- Tez No: 914871
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital oyun destekli matematik öğretiminin ortaokul öğrencilerinin matematiksel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bir devlet ortaokulunun altıncı sınıfında öğrenim gören toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları 40'ar öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Akıl Yürütme Becerisi Ölçeği (AYBÖ), İlişkilendirme Becerisi Ölçeği (İKBÖ), Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) ve İletişim Becerisi Ölçeği (İBÖ) kullanılmıştır. Deney grubuna beş hafta süreyle dijital oyun destekli matematik öğretimi uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada SPSS v27 yazılımı kullanılarak ANCOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, dijital oyun destekli matematik öğretiminin öğrencilerin akıl yürütme, ilişkilendirme ve problem çözme becerileri üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Deney grubu öğrencilerinin akıl yürütme, ilişkilendirme ve problem çözme becerilerinde kontrol grubu öğrencilerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, dijital oyun destekli matematik öğretiminin öğrencilerin iletişim becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar, dijital oyunların matematik öğretiminde etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Özellikle öğrencilerin akıl yürütme, ilişkilendirme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesinde dijital oyunlardan yararlanılması önerilmektedir. İletişim becerilerinin geliştirilmesi için ise dijital oyunların yanı sıra farklı öğretim yöntemlerinin de kullanılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of mathematics teaching with digital games supported on mathematical process skills of secondary school students. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The study group consists of 80 sixth-grade students attending a public secondary school in the Gaziosmanpaşa district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The experimental and control groups each consisted of 40 students. As data collection tools, Reasoning Skills Scale (RSS), Association Skills Scale (ASS), Problem Solving Skills Scale (PSSS), and Communication Skills Scale (CSS) were used. While mathematics teaching with digital games was applied to the experimental group for five weeks, traditional teaching methods were used in the control group. ANCOVA analyses were performed using SPSS v27 software. The research results showed that mathematics teaching supported digital games had a significant and positive effect on students' reasoning, association, and problem-solving skills. A statistically significant increase was observed in the reasoning, association, and problem-solving skills of the experimental group students compared to the control group students. However, no significant effect of mathematics teaching with digital games was found on students' communication skills. These results indicate that digital games can be used as an effective tool in mathematics teaching. It is recommended to utilize digital games particularly in developing students' reasoning, association, and problem-solving skills. For the development of communication skills, it is suggested that different teaching methods should be used alongside digital games.