Remisyonda meme kanseri hastalarında somatik belirti şiddeti ile bağlamsal benlik ve yaşantısal kaçınmanın ilişkisi
The relationship between somatic symptom severity and self as context and experiential avoidance in breast cancer patients in remission
- Tez No: 914889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TURAN KARATEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Somatizasyon, psikolojik süreçlerde oluşan bir sıkıntının bedensel olarak dışa vurumunu açıklayan kavramdır. Somatik belirtlerin, fiziksel hastalığı olan hastalarda da görüldüğü ve çeşitli psikolojik süreçlerle ilişkili olduğu araştırmalarda çalışılmıştır. Ancak özellikle kanser hastaları ile yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Yaşantısal kaçınma ve bağlamsal benlik kavramları Kabul ve Kararlılık Terapisi'nin psikopatolojisini açıklayan esneklik ve katılık modelleri kapsamında tanımlanan kavramlardır. Amacımız, meme kanseri hastalarında somatik belirtilerin, yaşantısal kaçınma ve bağlamsal benlik ile ilişkisinin incelemektir. Araştırmanın katılımcıları, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Medikal Onkoloji bölümünde takipli, remisyonda olup operasyon ve/veya ilk tedavilerini tamamlamış, idame tedavi alan veya tedavisi bitmiş meme kanseri tanısı almış hastalar olup onkoloji hekimleri tarafından psikiyatri polikliniğine yönlendirilmiştir. Çalışmaya, görüşülen ve onam veren 153 hastanın 102'si dahil edilmiş ve geri kalan hastalar hariç tutulmuştur. Kontrol grubu olarak, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan ve herhangi bir kanser tanısı almamış hastane çalışanları değerlendirilmiş olup, görüşülen ve onam veren 163 kişiden 102'si çalışmaya alınmıştır. Çalışma katılımcılarına, araştırmacı tarafından DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5) yapılmıştır. Klinik görüşme tamamlanarak kişi tarafından doldurulan Sosyodemografik Veri Formu, Kısa Yaşantısal Kaçınma Ölçeği (BEAQ), Bağlamsal Benlik Ölçeği (BBÖ), Hasta Sağlık Anketi Somatik Semptom Alt Ölçeği (PHQ 15), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu (WHOQOL-BREF) verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Somatization is a concept that explains the physical manifestation of psychological distress. Research has shown that somatic symptoms are observed in patients with physical illnesses and are associated with various psychological processes. However, studies focusing on cancer patients are limited. Experiential avoidance and self as context are concepts defined within the flexibility and rigidity models explaining psychopathology in Acceptance and Commitment Therapy (ACT). This study aims to examine the relationship between somatic symptoms, experiential avoidance, and self as context in breast cancer patients. Participants in this study was breast cancer patients during remission, from the Medical Oncology Department of Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. These patients had completed surgery and/or initial treatments and were receiving maintenance therapy or had completed all treatments. Among the 153 patients interviewed and 102 were included in the study, while the remaining were excluded Among 163 individuals interviewed and who provided informed consent, 102 were included in the control group. The Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5) was conducted to volunteers by the researcher. Following the clinical interview, participants completed the Sociodemographic Data Form, the Brief Experiential Avoidance Questionnaire (BEAQ), the Contextual Self Scale (CSS), the Patient Health Questionnaire Somatic Symptom Subscale (PHQ-15), the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQOL-BREF).