Nallıhan Kazası'nın demografik yapısı (1831-1838)
The demographic structure of Nallıhan District (1831-1838)
- Tez No: 914895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİMANA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma 1831-1838 (H.1246-1253) dönemini kapsayan 1493 numaralı Nallıhan Kazası Nüfus Kayıt Defteri'nden elde edilen bilgilerle kazanın nüfus ve sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgi vermektedir. Üç mahalle ve yirmi üç köyden müteşekkil bu kazada Müslim ve gayrimüslimler yaşamaktadır. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Nallıhan'da genel olarak genç nüfusun baskın olduğu anlaşılmıştır. Kaza içi ve kaza dışına göç veren bir konumdaki Nallıhan'da askerî potansiyelin fazla olduğu, genç nüfusun diğer yaş ortalamalarından çok olması nedeniyle anlaşılmaktadır. Buna rağmen kazanın genelinde öğrenci sayısı azdır. Kaza genelinde Müslümanların asıl geçim kaynağı tarımsal faaliyetlerdir, bunun yanında az icra edilen esnaf ve hizmet sektörü de bulunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerde bulunmayan gayrimüslimler farklı meslekler icra etmektedir. Gayrimüslimler aynı zamanda genel itibariyle cizye vergisini orta seviyede veren kişilerden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasıyla Nüfus defterinden elde edilen bu veriler ışığında Nallıhan Kazası'nın demografik, sosyal ve iktisadî yapısı ortaya konulmuş, nüfus defterinin transkripti eklerde verilerek okuyucunun farklı şekillerde defteri değerlendirmesinin önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides information about the population and socio-economic structure of the district with the information obtained from the Population Registration of Nallıhan District Book No. 1493 covering the period 1831-1838 (H.1246-1253). Muslims and non-Muslims lived in this district consisting of three neighborhoods and twenty-three villages. Nallıhan was predominantly populated by Muslims and the population was generally young. It is understood that Nallıhan, which had a high military potential as a result of migration in and out of the district, had a young population with a higher average age than the other age groups. Despite this, the number of students in the region is low. The main source of livelihood for Muslims in the region was agricultural activities, although there was also a small number of tradesmen and the service sector. Non-Muslims who were not engaged in agricultural activities practiced different professions. Non-Muslims are also generally composed of people who pay the jizya tax at a moderate level. This thesis presents the demographic, social and economic structure of the Nallıhan District in the light of the data obtained from the population book, and the transcript of the population book is given in the appendices, paving the way for the reader to evaluate the book in different ways.